Podľa ruského ministerstva obrany mal Sergej Šojgu navštíviť predsunuté pozície ruských jednotiek. Ukázalo sa však, že bol iba na Kryme, viac ako 80 kilometrov ďaleko. Zistila to skupina dobrovoľníkov analýzou sprievodného videa, píše server iDnes.cz.

„Veliteľ ruskej armády letel cez oblasti nasadenia vojakov a skontroloval predsunuté pozície ruských jednotiek v zóne špeciálnej vojenskej operácie. Na frontovej línii Sergej Šongu hovoril s ruskými vojakmi a poďakoval personálu za príkladné plnenie bojových misií,“ napísalo ministerstvo na Telegrame.

Kedy a kde k návšteve došlo, však nespresnilo, príspevok iba doplnilo zábermi ministra vo vrtuľníku prelietajúcom nad prázdnou krajinou s priekopami.

Skupina dobrovoľníkov mapujúcich konflikt pomocou otvorených zdrojov GeoConfirmed práve vďaka tomu zistila, že priekopy sa nachádzajú na inom mieste - na severe Krymu, v blízkosti mesta Armjansk.

„Šojgu v skutočnosti navštívil (opustené) krymské obranné pozície, letel teda 85 kilometrov za frontovou líniou. Propaganda, zdá sa,“ napísala skupina na Twitteri.

Nie je to prvý prípad, keď sa hlavní činitelia chválili účasťou na fronte. V marci sa čečenský vodca Ramzan Kadyrov pýšil, že je blízko Kyjeva a pri Mariupole. Ako dôkaz zverejnil fotku, kde sa modlí pri čerpacej stanici ruskej spoločnosti Rosnefť, ktorá sa však na Ukrajine vôbec nenachádza, uzatvára iDnes.cz.

Ďalšie dôležité správy

Vojna na Ukrajine
Neprehliadnite

The Economist: Krajinou roka 2022 sa jednoznačne stala Ukrajina. Jej obyvatelia sú hrdinovia