Šéfka Europskej komisie (EK) vyjadrila obavy z uzavretia pobrexitovej obchodnej dohody. ,,S každým novým dňom šance na včasnú dohodu slabnú. Rokovania boli vždy náročné a zvykli sme si na to... Avšak rozhovory nepokročili tak, ako by sme si želali. A zostáva nám veľmi málo času." Von der Leyenová poukázala na to, že dohoda uzavretá medzi Londýnom a EÚ je ,,najlepším a jediným spôsobom", ako zaistiť mier na írskom ostrove. ,,Nemôže byť jednostranne zmenená, ignorovaná či nesprávne aplikovaná," vyhlásila s tým, že ide o vec dodržiavania zákonov a vzájomnej dôvery.

Britská vláda minulý týždeň oznámila, že predloží návrh zákona, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o tzv. brexite, teda vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Zmeny sa týkajú tzv. írskej poistky. Podľa EÚ však tieto plánované zmeny predstavujú porušenie medzinárodného práva. EÚ podľa britského premiéra Borisa Johnsona hrozí zavedením colnej hranice v Írskom mori, ktorá by oddelila Severné Írsko od zvyšku Británie.

WA 6 Bled - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas panelovej diskusie na Bledskom strategickom fóre v Slovinsku v pondelok 31. augusta 2020. FOTO TASR/STA - Tamino PetelinsekBled, Festivalna dvorana.
Strateski forum Bled 2020.
Panel zunanjih ministrov.
Slovaski zunanji minister Ivan Korcok.
Neprehliadnite

Minister Korčok podporil predsedníčku Európskej komisie Leyenovú

Von der Leyenová v súvislosti so spormi Turecka s Gréckom a Cyprom vo východnom Stredomorí varovala Ankaru, aby ,,nezastrašovala" susedné krajiny. Turecko je podľa nej kľúčovým partnerom v migračnej kríze, keďže má na svojom území milióny migrantov a od EÚ za to dostáva značnú finančnú podporu, ale ,,nič z toho ho neoprávňuje na to, aby zastrašovalo svojich susedov". Hoci sú Turecko a EÚ na mape blízko, ,,zdá sa, že sa začíname vzďaľovať", povedala šéfka EK. Dodala, že Grécko a Cyprus môžu počítať s ,,plnou podporou pri ochrane svojej legitímnej zvrchovanosti".

Grécko a Turecko, členské krajiny Severoatlantickej aliancie, v spore o potenciálne zásoby ropy a zemného plynu vyslali vojenské lode do oblasti, kde turecké prieskumné plavidlo Oruc Reis vykonávalo seizmický výskum, a uskutočnili vojenské cvičenia demonštrujúce ich nároky. V súvislosti s ničivým požiarom v utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos vyzvala von der Leyenová EÚ na spoluprácu v otázkach migrácie: ,,Očakávam, že všetky členské štáty zintenzívnia svoje úsilie. Migrácia je európskou výzvou a celá Európa musí prispieť svojím dielom". Šéfka EK vo svojom prejave kritizovala i populizmus poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá vo viacerých obciach, okresoch a vojvodstvách zaviedla takzvané zóny bez LGBTI ideológie.

KK45 Londýn - Britský premiér Boris Johnson hovorí počas virtuálnej tlačovej konferencie po oznámení, že v Anglicku sa bude môcť od pondelka schádzať nanajvýš šesť osôb 9. septembra 2020 v Londýne.    FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during a virtual press conference at Downing Street, London, Wednesday Sept. 9, 2020, following the announcement that the legal limit on social gatherings is set to be reduced from 30 people to six. The change in England will come into forc
Neprehliadnite

Scholz varoval pred ekonomickými dôsledkami pre Londýn, ak neuzavrie dohodu s EÚ

,,Čo sa týka budovania únie rovnosti, nikdy z toho nezľavím," vyhlásila. Vyzvala na vytvorenie ,,únie, v ktorej môžete byť tým, kým ste a môžete milovať toho, koho chcete, bez strachu z obviňovania a diskriminácie". ,,Byť tým, kým ste, nie je vaša ideológia. Je to vaša identita. A nikto vám to nikdy nemôže vziať. Chcem sa preto vyjadriť absolútne jednoznačne. Zóny bez LGBTQI sú zóny bez ľudskosti. A v našej Únii nemajú miesto," dodala.