Po poľských už aj české podpovrchové bane hlásia nárast prípadov nákazy novým koronavírusom. Napriek sprísneným bezpečnostným opatreniam sa v uzavretých priestoroch baní ochorením nakazili stovky baníkov.

Slovenské uhoľné bane na Hornej Nitre sa zatiaľ darí udržať bez nákazy. V dôsledku zníženej spotreby elektriny počas krízy však cítia pokles odbytu. Uhlie, ktoré malo smerovať do elektrárne v Novákoch, ostáva v banských skladoch.

Koronavírus sa tak stal ďalšou v rade komplikácií, s ktorými sektor uhoľných baní zápasí. Analytici zo susedného Poľska preto odhadujú, že prechod na čistejší spôsob výroby elektriny sa môže oproti odhadom urýchliť. 

Minister životného prostredia SR Ján Budaj
Neprehliadnite

Programové vyhlásenie vlády: Koniec doby uhoľnej a začiatok doby zelenej

Baníci pod termokamerou

Najväčšej slovenskej spoločnosti prevádzkujúcej podpovrchové bane sa nateraz darí nákaze vyhnúť. Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) v súčasnosti ťažia lignit a hnedé uhlie v troch ťažobných úsekoch a zamestnávajú takmer 3 500 ľudí. Až polovica pracovníkov za prácou fára do podzemia. Spoločnosť k dnešnému dňu žiaden pozitívny prípad nákazy nezaznamenala.

HBP informovali o zavedení sprísnených bezpečnostných a hygienických opatrení už v polovici marca. Práve vďaka dôslednej prevencii sa podľa baní doposiaľ darí šíreniu koronavírusu zabrániť.

„Zaviedli sme kamerový systém na meranie telesnej teploty zamestnancov pri vstupe do areálu ťažobnej organizácie. Uplatňujeme mnohé hygienické opatrenia, samozrejmosťou je povinné nosenie ochranných rúšok, ktoré svojpomocne šijú zamestnanci úseku povrchových činností,“ priblížila aktuálny režim Adriana Siváková, hovorkyňa HBP.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa