Ako sa slovenská firma vypracuje na spoločnosť, ktorá implementuje systémy na riadenie financií napríklad aj pre Európsku investičnú banku?
Postupne. V tomto roku to bude už dvadsať rokov, čo pôsobíme na trhu. Začínali sme ako malá firma, ktorá poskytovala veľkým slovenským a českým spoločnostiam dodávku riešení s prístupom k trhovým dátam spoločnosti Telerate. Tento systém okrem trhových informácií z menových, akciových alebo komoditných trhov poskytoval aj real-time spravodajstvo agentúry BRIDGE News z finančného sveta a pomáhal klientom orientovať sa na trhoch v súvislostiach.
Kto boli v tom čase vaši klienti?
Išlo o veľké slovenské a české korporácie, finančné inštitúcie, ale naším klientom bola napríklad aj Národná banka Slovenska alebo Ministerstvo financií SR. Začínali sme v roku 1996 s tromi zamestnancami a podarilo sa nám využiť situáciu, keď ekonomika rástla a spoločnosti hľadali spôsob, ako získať konkurenčnú výhodu na trhu.
A na to im stačili informácie z Telerateu?
Informácie sú základ. Ale, samozrejme, ešte potrebujete nástroj na to, ako ich efektívne využiť. V roku 2001 sme začali spolupracovať so švédskou spoločnosťou Trema, ktorá poskytovala už takmer desať rokov takýto nástroj svojim klientom primárne v západnej Európe. Tým, že sme sa stali jej expertným certifikovaným partnerom, mohli sme firmám aj inštitúciám dodávať softvér pre riadenie činností treasury, rizík a likvidity. Stali sme sa tak spoločnosťou, ktorá firmám dodávala nielen informácie, ale spolu s nimi aj kompletný systém, ktorý umožňoval finančné transakcie evidovať, preceňovať, vyrovnávať a zaúčtovať.
Je slovenský trh dosť veľký na predaj takéhoto softvéru?
Nie. Iba domáci trh by nám, samozrejme, nestačil, pretože okruh zákazníkov pre takýto komplexný systém je pomerne úzky. Začínali sme s veľkými priemyselnými podnikmi, ale pomerne skoro k nim pribudol aj projekt na ministerstve financií, v štátnej Agentúre pre riadene dlhu a likvidity a v Národnej banke Slovenska. Postupne rástli aj za hranice Česka, Chorvátska, Európy. Dnes implementujú naši konzultanti treasury riešenie v centrálnych bankách, finančných inštitúciách aj nadnárodných spoločnostiach po celom svete.

Ako sa uskutočnila zmena vašej partnerskej spoločnosti z Tremy na Wall Street Systems?
V roku 2006 spoločnosť Wall Street Systems získala v rámci akvizície spoločnosť Trema, ale na našej spolupráci sa nič nezmenilo. My sme stále expertným certifikovaným partnerom pre predaj a implementáciu Wallstreet Suite softvéru. S tým, ako sme rástli, sme sa museli postupne rozširovať a okrem predaja a jednoduchej implementácie sme začali robiť aj zložitejšie úpravy a nadstavby tohto systému. Tak, aby v maximálnej možnej miere vyhovoval klientom.
Bolo to dôležité?
Určite áno. Tento systém sme implementovali do štátnych inštitúcií alebo centrálnych bánk a každý štát alebo trh má vlastné špecifiká. Špecifické požiadavky majú naši klienti, inštitúcie ako Európska centrálna banka, Európska investičná banka alebo napríklad Saudi Hollandi Bank v Saudskej Arábii. Takže áno, je dôležité pracovať so systémom a upravovať ho klientovi na mieru.
Takže vy vyvíjate úplne nové nadstavby systému?
Áno, ako certifikovaný partner máme právo robiť aj nadstavby systému, ktoré vyvíjame u nás v PREFIS-e. Dlho sa napríklad vo svete používal softvér SWIFT Accord, určený na párovanie konfirmácií platieb veľkých korporácií a finančných inštitúcií - a ten v súčasnosti odchádza z trhu. My sme už pred časom vyvinuli náš vlastný flexibilný systém s-MATCH, ktorý teraz dodávame našim klientom ako alternatívu tohto riešenia.
PREFIS sa teda sústredil iba na veľkých hráčov na trhu?
V istom čase áno. Ale hľadali sme spôsob, ako to zmeniť. Vo svete je bežné, že aj stredné alebo dokonca aj menšie firmy pracujú so svojimi peniazmi a hľadajú spôsob, ako ich čo najefektívnejšie spravovať. Hovorím o sprocesovaní finančných transakcií, riadení likvidity alebo rizika. Veľké softvérové riešenia od Wall Street Systems sú pre ne zbytočne komplexné a aj drahé. Navyše ich implementácia trvá niekedy aj viac ako rok, čo je pre firmu tejto veľkosti neefektívne. A tak sme sa rozhodli vyvinúť vlastný softvér aj pre slovenské a české firmy.
Spoločnosť PREFIS, a. s.
- je jedinou certifikovanou spoločnosťou na svete, ktorá je oprávnená predávať licencie softvéru Wallstreet Suite v strednej a východnej Európe a v krajinách SNŠ
- softvér ktorý implementuje spracúva viac ako 2,5 bilióna eur aktív
- realizovala projekty v Európe, severnej Amerike, Ázii, Afrike a na Blízkom východe
- od roku 2016 ponúka vlastný sofistikovaný systém SUMMA na riadenie financií
- systém svetových parametrov bol vyvinutý s prihliadnutím na špecifiká slovenského a českého trhu
Aký?
Vytvorili sme plne integrovaný treasury manažment systém pre efektívne riadenie transakcií a manažérsku podporu rozhodovania. Systém primárne pokrýva oblasti riadenia hotovosti, plánovanie likvidity, ako aj manažment finančných transakcií a rizík. Pri jeho vývoji sme využili takmer dvadsať rokov skúseností a praxe s najkomplexnejšími finančnými systémami a tie najlepšie funkcionality sme sa snažili spraviť čo najjednoduchšie pre našich klientov. Systém sme nazvali SUMMA, ako súhrn našich znalostí a skúseností, pričom názov systému je zároveň aj súčasťou firemného motta našej spoločnosti, ktoré znie „SUMMA IN COMPETENTIA“.
Čo je jeho primárnou úlohou?
Systém SUMMA umožňuje spoločnostiam efektívne sledovať cash flow, simulovať rôzne scenáre, pomáha im efektívne sledovať aj procesy v rámci nákupu alebo obchodu. Rovnako umožňuje sledovať a predpovedať, aký vplyv bude mať na ich bilanciu napríklad pohyb výmenných kurzov či úrokových sadzieb. Systém je, samozrejme, otvorený a ak budeme v budúcnosti niečo meniť, nebude problém do systému flexibilne vstúpiť.
Hovorili ste aj o menších firmách?
Áno, to je naša vízia. V priebehu nasledujúceho roku plánujeme predstaviť cloudové riešenie, ktoré firmy odbremení od riešenia technickej infraštruktúry. To umožní aj menším firmám za bezkonkurenčné náklady využívať sofistikovaný nástroj na efektívnejšie riadenie podnikových financií.

Ako veľkému klientovi sa dnes váš systém oplatí?
Dnešné riešenie je navrhnuté pre firmy aj finančné inštitúcie. Obrat, ktorý spoločnosť dosahuje, nie je jediným kritériom. Ale orientačne už pre firmy s obratom nad 35 miliónov eur má náš softvér zmysel, pretože si na seba zarobí. V prípade cloudového riešenia sa okruh možných klientov ešte významným spôsobom rozšíri. Tam očakávame rentabilitu riešenia už pre spoločnosti s obratom nad päť miliónov eur.
Už ste tento softvér niekde nasadili?
Áno, softvér sme začali klientom ponúkať na slovenskom a českom trhu od začiatku tohto roku a už prebieha implementácia u prvých zákazníkov. Práve na našom domácom trhu, ktorý poznáme najlepšie, chceme začať, a preto má systém aj českú a slovenskú jazykovú mutáciu. Postupne s ním však pôjdeme aj za hranice a budeme ho ponúkať klientom v krajinách, kde bežne pôsobíme. O náš softvér prejavil záujem už aj zákazník zo Saudskej Arábie, kde momentálne aktívne prebiehajú rokovania o implementácii.
Nevyrušuje vašich partnerov z Wall Street Systems, že im prakticky budujete konkurenciu?
Nie. My cielime na úplne iný segment trhu. Aj keď je systém SUMMA veľmi flexibilný, nemyslím si, že by sa preň niekedy rozhodla centrálna banka alebo nadnárodná spoločnosť. Oslovujeme úplne iný segment trhu a nie je preto dôvod na pochybnosti.
Vývoj vlastného softvéru vás tak trochu zaradil aj do sektora IT.
My sme v prvom rade konzultačná spoločnosť a aj ňou chceme ostať. Neplánujeme zatiaľ vyvíjať pre tretie strany IT riešenia na kľúč. Mať možnosť rozhodnúť sa, čo ten ktorý trh alebo klient potrebuje a dodať mu to, je prístup, ktorým sa chceme odlíšiť od globálnych softvérových spoločností. Z nášho pohľadu je softvér iba nástroj, na ktorého vývoj zužitkujeme vedomosti, ktoré naši konzultanti získali štúdiom a praktickými skúsenosťami v rôznych krajinách sveta.
Je pre PREFIS v budúcnosti dôležitejšia implementácia systémov Wall Street Systems alebo predaj vlastného riešenia SUMMA?
Bude to oboch týchto riešeniach. Nechceme odchádzať ani od riešení pre nadnárodné spoločnosti a štátne inštitúcie. Je však pravda, že naším cieľom je určite naplno rozvinúť potenciál, ktorý systém SUMMA ponúka.
O svete financií sa hovorí ako o svete mužov. Cítili ste hendikep ako žena - generálna riaditeľka firmy pohybujúcej sa v tejto oblasti?
Nie. Je pravda, že je to do istej miery mužský svet. Ale najmä v západnej Európe nie je ničím neobvyklým stretnúť ženu na pozícii generálnej riaditeľky. O niečo špecifickejšie je to napríklad na Blízkom východe. No aj tu sa získava rešpekt vlastnými vedomosťami a odbornosťou. Nikdy som s tým nemala problém. Dokonca by som sa nebála povedať, že ženský pohľad na niektoré obchodné vzťahy je často prínosom.
