Vojenský konflikt dokáže v ľuďoch vyvolať to najlepšie, aj to najhoršie. V prípade Slovenska možno v súčasnosti pozorovať prvý prípad, pretože téma pomoci Ukrajine rezonuje spoločnosťou od začiatku konfliktu.

Slovensko sa pritom na vládnej úrovni snažilo svojmu susedovi pomáhať už pred začatím ruskej ofenzívy. V polovici februára odpovedalo na ukrajinskú výzvu o pomoc a poskytlo dva odmínovacie systémy Božena.

Pomoc v čase mieru aj vojny

Spolu s touto obrannou technikou poputoval na východ aj zdravotnícky materiál v hodnote 1,7 milióna eur.

Ďalší balík urýchlenej humanitárnej pomoci v hodnote milión eur zaslala vláda na Ukrajinu po vypuknutí konfliktu a vyhradila aj prostriedky pre utečencov.

Ministerstvo vnútra tak môže využiť 13 miliónov eur na dobudovanie a posilnenie infraštruktúry azylových zariadení a IT štruktúry na ukrajinskej hranici.

K humanitárnej pomoci sa však pridali aj mestá, firmy a mimovládne organizácie. Napríklad bratislavské mestské zastupiteľstvo vyčlenilo zo svojho rozpočtu 100-tisíc eur.

„Je to prvý krok, ktorým Bratislava podporí Ukrajinu,“ uviedla minulý týždeň bratislavská samospráva. Iné mestá zase vyhradili prostriedky zo svojho rozpočtu na ubytovanie alebo pre utečencov ponúkali už dostupné zariadenia.

Napríklad prešovský samosprávny kraj ponúkol pre vojnových utečencov internáty či  školy v prírode. Banská Bystrica zase pracuje aj na poskytovaní tlmočníckych služieb.

Podnikatelia nezaostali

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa