Slovensko vysiela na maďarsko-srbskú hranicu 40 policajtov. Maďarským kolegom majú pomáhať znížiť tlak nelegálnej migrácie. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec. Zopakoval, že riešením nelegálnej migrácie je ochrana vonkajšej schengenskej hranice, nie kontroly na vnútorných hraniciach.

Policajti posilnia tiež Frontex

Slovenskí policajti budú podľa ministra pôsobiť v zmiešaných hliadkach. Ich misia by mala zatiaľ trvať dva mesiace, potom sa má prehodnocovať. Na maďarskej hranici podľa neho pôsobia aj policajti z iných krajín, napríklad Rakúska. Otázku do budúcna vidí v tom, či sa pridajú k posilneniu vonkajšej hranice aj iné krajiny tak, aby to malo zmysel.

„Ďalších 20 alebo 30 policajtov pripravujeme do Frontexu, lebo si myslíme, že Frontex je tá agentúra Európskej únie, ktorá by mala pomáhať zabezpečovať vonkajšiu hranicu," priblížil Mikulec. Ako doplnil, s týmito návrhmi sa minulý týždeň stotožnila väčšina členských štátov EÚ na ministerskom mítingu v Luxemburgu. Na stretnutie podľa neho Slovensko prinieslo ostré posolstvá o potrebe dodržiavania schengenského kódexu a návratovej smernice.

Koncepcia ochrany schengenských hraníc

Policajný prezident Štefan Hamran doplnil, že prítomnosť Slovenska na hranici je pre Maďarsko najmä morálnou podporou. „Dlhé roky v tom boli sami. Som veľmi rád, že politické elity na európskej úrovni sa zhodli na tom, čo minister a ja tvrdíme dlhodobo - nie zaviesť kontroly na vnútorných hraniciach, ale posilniť vonkajšiu hranicu a pomáhať našim partnerom," skonštatoval.

Zabezpečenie vonkajšej schengenskej hranice podľa Hamrana nie je len úlohou konkrétneho štátu, ale všetkých, pretože pomáha v boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu, prevádzačstvu, obchodovaniu s ľuďmi, znižuje bezpečnostné riziká na Slovensku i v európskom priestore, ako aj chráni medzinárodné vzťahy. Podotkol, že kým napríklad na slovensko-českej hranici zachytí polícia stovky migrantov denne, na maďarsko-srbskej ide o tisícky.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec, ktorý poskytol vyhlásenie k nedeľňajšej tragickej nehode na zastávke MHD Zochova na Staromestskej ulici v smere do Petržalky v Bratislave v pondelok 3. októbra 2022. Nehoda si podľa záchranárov vyžiadala už päť obetí. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Mikulec požaduje od Európskej únie prísnejšiu ochranu schengenských hraníc