Slovenská republika v súčasnosti nemá ideálne podmienky na úspešný štart nového vlastného biznisu a začiatok podnikania. 

Stále to nie je dostatočné

Výsledky prieskumu ukázali, že na Slovensku sú vhodné podmienky na rozbeh podnikania len podľa 34,4 percenta opýtaných. Zvyšok, teda 65,6 percenta respondentov, je presvedčených o opaku, teda že podmienky na rozbehnutie vlastného biznisu nie sú na Slovensku vhodné.

„Treba uznať, že v ostatných rokoch sa štát a najmä ministerstvo hospodárstva síce snaží v tomto smere veci zlepšovať, odpadlo aj viacero administratívnych zbytočností, ale stále to nie je dostatočné. Prioritami musia byť zmeny v daňovo-odvodovej oblasti, riešenie problému s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, systém vzdelávania ľudí potrebných na trh práce a lepšia vymožiteľnosť práva," uviedol odborník na investovanie Michal Porubän z Investartu.

Podľa neho za číslom odzrkadľujúcim vysokú mieru skepticizmu v téme vyhovujúcich či nevyhovujúcich podmienok na štart podnikania možno vidieť aj náladu spoločnosti vyplývajúcu zo súčasnej geopolitickej a ekonomickej situácie.

Kontakty, skúsenosti aj pracovné nasadenie

Prieskum taktiež ukázal, že medzi najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú chuť do podnikania na Slovensku, sú peniaze. Odpoveď „financie" si vybralo 846 opýtaných (81 percent), pričom mohli označiť viacero možností.

Ako druhý najčastejší faktor bol označený podnikateľský nápad, o jeho prioritnom význame je presvedčených 58 percent respondentov. Nasledujú kontakty (50 percent), skúsenosti (41 percent) a pracovné nasadenie, ktoré je rozhodujúce podľa 26 percent opýtaných.

„Všetky v prieskume spomenuté faktory sú na začiatku podnikania dôležité, ak ktorýkoľvek z nich chýba, nie je možné úspešne podnikať. Je logické, že peniaze boli zvolené ako prvý najdôležitejší faktor, pretože bez počiatočného kapitálu sa nepremení na skutočnosť ani ten najlepší nápad. Banky síce ponúkajú úvery pre začínajúcich podnikateľov, ale získať ich nie je jednoduché. Určite ich nedostane každý. Preto je dobrou správou, že sa aj na Slovensku čoraz viac využíva možnosť spojiť sa na začiatku podnikania s investorom, ktorý nápad finančne zastreší," uzatvoril Porubän.

Ďalšie dôležité správy

Mazars - spoločnosť zaoberajúca sa poradenstvom v oblasti auditu, účtovníctva a daní. Na snímke zľava je Martin Váross, Partner, Consulting, Jana Ružická, Sustainability Director a Igor Mišík, Senior Manager, Financial Advisory.
Neprehliadnite

Udržateľnosť nie je len pre gigantov. Malým firmám zabezpečuje financovanie