Zvýšenie sa netýka iba podnikateľov, s ktorým komunikuje štát od 1. júla 2017 už iba elektronicky, ale aj fyzických osôb, ktoré si dobrovoľne aktivovali svoju e-schránku.

Mesačne sa na slovensko.sk prihlási viac ako milión užívateľov. Vyplýva to zo štatistík Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).

E-komunikácia je povinná

Kým v januári 2017 v rámci elektronických schránok odišlo niečo vyše milióna správ, v poslednom kvartáli minulého roka to boli mesačne v priemere takmer štyri milióny správ.

Podľa NASES nárastu elektronickej komunikácie výrazne pomohlo zavedenie povinnosti úradov komunikovať elektronicky s podnikateľmi od 1. júla 2017.

„Kým v januári malo aktivovanú e-schránku 32-tisíc firiem, aktuálne je to 276 111 firiem. Komunikácia štátu s podnikateľmi iba od začiatku roka 2017 vzrástla o 5,5-násobok,“ priblížil NASES.

NASES čaká centralizácia doručovania dokumentov

Nárast oproti roku 2016 zaznamenalo aj Ústredné kontaktné centrum slovensko.sk, ktoré počas roka vybavilo 81 484 telefonických a e-mailových požiadaviek občanov. Ako dodal NASES, v roku 2016 operátori celkovo vybavili 29 209 požiadaviek občanov.

Najviac komunikovali užívatelia 14. novembra, kedy operátori zaregistrovali 742 požiadaviek. Jeden operátor kontaktného centra v tento deň vybavil v priemere 67 telefonátov a e-požiadaviek občanov.

NASES v roku 2018 čaká spustenie centralizovaného doručovania elektronických úradných dokumentov, pre používateľov portálu slovensko.sk pribudne možnosť platby kartou a niekoľko nových funkcionalít elektronických schránok.