Zahraničná politika Slovenska sa v roku 2022 sústredila najmä na pomoc a podporu Ukrajine, jej napadnutie Ruskom bolo pre SR obrovskou výzvou. Uviedol to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer v rámci koncoročného rozhovoru pre TASR. Slovensko podľa neho v tejto súvislosti zohrávalo aktívnu úlohu celý rok a situáciu zvládlo veľmi dobre.

Slovensko aj EÚ sa dokážu zmobilizovať

„Ukrajina je náš bezprostredný sused, bezprostredne to ohrozilo našu bezpečnosť, pre ktorú je to stále obrovská výzva. Čiže zahraničná politika sa sústreďovala hlavne na podporu Ukrajiny, pretože iným spôsobom nevieme lepšie garantovať našu bezpečnosť. A druhá vec je veľmi aktívne pracovať s ostatými spojencami v EÚ a NATO. Toto definovalo celoročné aktivity," povedal minister.

Pozitívne vníma, že Slovensko aj EÚ ukázali, že sa dokážu zmobilizovať. „Ukázalo sa, že tí, ktorí pochybovali, že EÚ nie je dostatočne jednotná, že sme príliš sebeckí, sa mýlili a bolo to aj pričinením našej diplomacie, pretože sme v tom zohrávali aktívnu úlohu celý rok," skonštatoval. Zároveň vyzdvihol prácu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, exministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa.

SR si podľa Káčera svojou činnosťou nenaštrbilo vzťahy so žiadnou krajinou, naopak „sme krajina, ktorá je nespochybniteľne pozitívne vnímaná". V globálnej polohe podľa neho pre Slovensko bola a aj je dôležitá podpora multilateralizmu, teda podpora medzinárodných organizácií. „Tie sú veľmi dôležité pre stabilitu a bezpečnosť, lebo stanovujú rámce, v ktorých sa hýbeme. Vidíme, čo sa stane, keď krajina ako Rusko, ktorá je členom bezpečnostnej rady OSN tieto rámce porušuje," vysvetlil minister.

Slovensko získalo solídnu reputáciu

V rámci EÚ a NATO je Slovensko podľa Káčera považované za krajinu s jasnou a predvídateľnou zahraničnou politikou, ktorá jasne vníma hodnoty, na ktorých stoja jej spojenecké zväzky. „V tomto si Slovensko získalo veľmi solídnu reputáciu, je považované za dobrého spoľahlivého partnera, ktorý vie hájiť aj svoj záujem, ale vie hrať aj hru spolu s ostatnými," priblížil Káčer.

Ako uviedol, v susedských vzťahoch si podľa neho Slovensko zachovalo tradične vynikajúci vzťah s Českom, posilnilo vzťahy s Poľskom a poslinila sa tiež neformálna dimenzia Slavkovského formátu.

„Napriek iným zahranično-politickým názorom a postojom Maďarska sa zachovala aj vyšehradská spolupráca. Možno ani nie v tej politickej rovine, ale v takej praktickej dimenzii určite áno," ozrejmil minister.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí s maďarským ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóm o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnych európskych témach a regionálnych výzvach 5. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Záujmom krajín S3 a Indie je zastavenie ruskej agresie, uviedol Rastislav Káčer