Spoločným záujmom krajín Slavkovského formátu (S3) a Indie je zastavenie ruskej agresie proti Ukrajine bez obmedzenia jej nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti. Uviedol to v pondelok vo Viedni šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer. 

Káčer v pondelok vo Viedni rokoval s rakúskym ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Alexandrom Schallenbergom, českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským a indickým ministrom zahraničných vecí Subrahmanjamom Džajšankarom.

Témami rokovaní bola pokračujúca ruská agresia na Ukrajine a jej globálne následky pre bezpečnosť i ekonomiku, vzťahy medzi Európskou úniou a Indiou, ako aj indické predsedníctvo v skupine G20.

„Keď ide o ochranu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, demokratická komunita musí držať spolu. Hranice nemožno prekresľovať silou," povedal Káčer.

„Spolu s partnermi z Rakúska a Česka sme preto požiadali indického ministra o vyvinutie takého diplomatického úsilia, ktoré privedie Rusko k rokovaciemu stolu a zastaveniu agresie proti Ukrajine," uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Partneri na rokovaniach zároveň ocenili rozvoj strategickej spolupráce medzi EÚ a Indiou, ktorá zahŕňa vytváranie nových dodávateľských reťazcov, budovanie odolnosti a ekonomickej nezávislosti oboch regiónov.

„Teší ma, že aj slovensko-indické vzťahy sa výrazne zdynamizovali, čo dokazuje rekordný nárast objemu zahraničného obchodu aj historicky prvá návšteva indického ministra zahraničných vecí na Slovensku v júni 2022," povedal Káčer. Takisto vyjadril presvedčenie, že bude pokračovať ďalšie prehlbovanie vzťahov medzi krajinami a rozširovanie spolupráce vrátane investičných aktivít.

Ministri krajín regionálneho formátu S3 zároveň nepochybujú, že skupina G20 bude pod indickou taktovkou naďalej trvať na dodržiavaní medzinárodného práva a poriadku. Cieľom indického predsedníctva vyjadrili podporu, píše komunikačný odbor MZVEZ SR.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí s maďarským ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóm o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnych európskych témach a regionálnych výzvach 5. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Rastislav Káčer: Tridsať rokov samostatnosti bolo o náročných skúškach i veľkých úspechoch