Druhá vlna pandémie ukázala, že ľudstvo sa dokázalo pomerne dobre a rýchlo adaptovať na radikálnu zmenu sociálneho aj ekonomického života. Aj keď mnoho ľudí a firiem pociťuje negatívne následky zmeny, niektoré subjekty – najmä digitálne spoločnosti – z krízy vyťažili.

Mnohí analytici tvrdia, že pandémia iba zrýchlila príchod štvrtej priemyselnej revolúcie. Kým digitálne priateľské firmy sa stali očividným víťazom pandémie, víťazi sa objavili aj na strane štátov, ktoré pozerajú do budúcnosti.

Existuje silná korelácia medzi krajinami, ktoré sú technologicky popredu, a ich schopnosťou boja s novým koronavírusom. Dokumentuje ju aj nový rebríček najinovatívnejších štátov sveta pre rok 2021 prezentovaný spoločnosťou Bloomberg.

Bloomberg Innovation Index analyzuje desiatky kritérií a vytvára z nich sedem metrík, na základe ktorých porovnáva krajiny sveta v ich schopnosti inovovať a tieto inovácie prenášať do praxe. Nejde tak len o schopnosť vynachádzať nové myšlienky, produkty a služby, ale aj schopnosť úspešne ich adaptovať.

Medzi základné metriky, o ktoré sa index opiera, patria výdaje na výskum a vývoj, schopnosť vytvárať pridanú hodnotu, množstvo podaných patentov, koncentrácia výskumu či terciárne vzdelávanie.

Top krajiny sveta

Najinovatívnejšou krajinou sveta sa stala opäť Južná Kórea, ktorá zosadila z trónu Nemecko. Južná Kórea je štát s najväčšou patentovou aktivitou a je na špici vo výskume a vývoji.

Na druhom mieste skončil Singapur, ktorý je známy svojim špičkovým vysokým školstvom a štátnou podporou digitálnej transformácie. Na treťom mieste skončilo Švajčiarsko ako líder v oblasti finančných a biotechnologických inovácií.

Bloomberg Innovation Index 2021
Zdroj: Bloomberg
Bloomberg Innovation Index 2021

Prekvapením sa môže javiť vypadnutie Spojených štátov amerických z prvej desiatky. Pritom ešte pred siedmimi rokmi krajina skončila ako prvá. Jedným z dôvodov je aj pokles kvality vyššieho vzdelávania, a to napriek faktu, že americké univerzity patria medzi top na svete.

Slovensko na suverénnom konci V4

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa