Agentúra Fitch úverový rating znížila rating Slovenska o jeden stupeň z úrovne A+ na A so stabilným výhľadom. Neočakáva tak jeho ďalší pokles. Pod zníženie hodnotenia sa podpísala predovšetkým koronakríza. Ratingové hodnotenie vyjadruje schopnosť krajiny splácať svoje záväzky.

Fitch očakáva pokles hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska v tomto roku o desať percent. Deficit verejných financií by mal klesnúť na 7,7 percenta HDP. To sa následne odzrkadlí aj na celkovom zadlžení štátu. Kým vlani verejný dlh Slovenska dosahoval 48 percent HDP, v tomto roku by to malo byť takmer 60 percent.

WA 3 archív Lipsko - Na archívnej snímke z 20. mája 2019 zamestnanci montujú elekttrické automobily BMW i8 v závode nemeckej automobilky BMW v Lipsku.  Nemecká automobilka BMW zaznamenala za minulý rok (2019) rekordný predaj, keď počet predaných vozidiel prekonal hranicu 2,5 milióna. Uviedol to v stredu šéf predaja Pieter Nota, ktorý zároveň dodal, že aj v prípade roka 2020 je optimista. FOTO TASR/DPA


ARCHIV - 20.05.2019, Sachsen, Leipzig: Mitarbeiter im BMW-Werk Leipzig arbeiten in der Montag
Neprehliadnite

Naša ekonomika strácala dych už pred koronou. Byť montážnou dielňou nemusí už pre rast stačiť

Minister financií Eduard Heger tvrdí, že okrem koronavírusu môžu za zhoršenie ratingu aj predchádzajúce vlády, ktoré nedokázali využiť hospodársky rast na vytvorenie rezervy na horšie časy, ktoré teraz prišli. „Naopak vlády Smeru za 12 rokov vyprodukovali dlh vo výške takmer 25 miliárd eur. Na jedného obyvateľa Slovenska dnes pripadá vyše 8-tisíc eur verejného dlhu,“ povedal E. Heger.

Nižší rating môže znamenať, že sa Slovensku predražia pôžičky. Aj keď je Slovensko na nich závislé, výhodou je, že aktuálne si nepotrebuje požičiavať ďalšie peniaze, keďže len v stredu si vláda požičala štyri miliardy eur. Išlo o najväčší predaj dlhopisov v regióne strednej a východnej Európy v histórii. Dve miliardy eur z tejto emisie predstavujú dlhopisy so splatnosťou päť rokov, zvyšná polovica dlhopisov má dvanásťročnú splatnosť.

Podľa E. Hegera sú dobré podmienky, za ktorých sa podarilo predať tieto dlhopisy dôkazom, že investori tejto vláde dôverujú. „Osobne beriem mierne zníženie ratingu ako zdvihnutý prst a súčasne výzvu, že hneď ako kríza pominie, musíme začať realizovať dôveryhodný plán konsolidácie verejných financií. Zdravé verejné financie sa musia stať vecou národnej cti,“ vraví E. Heger.

Podľa ministra financií by k tomu mohol dopomôcť aj silný hospodársky rast, ktorý sa očakáva v budúcom roku. Ráta s ním aj agentúra Fitch. Tá vo svojej správe očakáva otváranie ekonomiky od polovice mája. V druhej polovici roka by sa malo hospodárstvo naštartovať a v budúcom roku by mal rast ekonomiky dosiahnuť 6,8 percenta.

Rating A+ od agentúry Fitch si Slovensko držalo od júla 2008. Hodnotenie na úrovni A+ má aj od agentúry Standard & Poor's. Tá mu ho udelila v auguste 2015. Agentúra Moody’s ohodnotila úverový rating Slovenska v apríli roku 2017 známkou A2.

Slovensko má pridelený rating na úrovni A+ aj od agentúr Japan Credit Rating Agency a Rating and Investment Information. Japan Credit Rating Agency udelila Slovensku rating na úrovni A+ len 9. marca tohto roku, teda krátko predtým, než začali platiť opatrenia proti koronavírusu. Dovtedy bol na úrovni A.

Ani jedna z týchto štyroch agentúr svoje pôvodné hodnotenia nerevidovala. Agentúra Moody’s však v polovici apríli zhoršila výhľad slovenského bankového systému z pozitívneho na negatívny. Aj tu zohral hlavnú úlohu koronavírus, ktorý podľa agentúry zvráti predošlé zlepšovanie kvality aktív. Agentúra Moody’s zároveň varovala, že vysoká zadlženosť domácností a závislosť od exportu môže prehĺbiť pokles ekonomiky.