Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od novembra tohto roka vo vybraných vlakoch postupne sprístupňuje možnosť bezhotovostnej platby kartou. Vybraní vlakvedúci si postupne preberajú mobilné zariadenia mPOS, ktoré im uľahčia prácu s predajom cestovných dokladov. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Vlakvedúci vybavený terminálom

Vlakvedúcich vybavených terminálmi mPOS môžu cestujúci nájsť v strediskách prevádzok v Bratislave, kde je 61 takýchto vlakvedúcich, v Košiciach ich je 103, v Trenčíne 13, v Štúrove 40 a v Žiline 60.

Bratislava hlavná stanica.
Neprehliadnite

Železnice zverejnili nový cestovný poriadok, mal by riešiť aj meškanie vlakov

,,Už na jar tohto roku sme spustili pilotnú prevádzku desiatich mobilných zariadení mPOS, účelom ktorej bolo overenie a prijatie rozhodnutia, či sú tieto zariadenia vhodné na prevádzku vo vlakoch," priblížil Kováč. Podľa neho sa ukázalo, že zavedenie terminálov mPOS do prevádzky a znížená logistická záťaž pri manipulácii s hotovosťou sú pozitívne vnímané nielen cestujúcimi, ale aj vlakvedúcimi.

Prednosť má diaľková doprava

Od začiatku novembra tak ZSSK postupne vybavuje 277 vlakvedúcich terminálom mPOS. Aktuálne viac ako 80 percent zariadení je vlakvedúcimi prebratých. Konkrétni vlakvedúci boli z jednotlivých pracovísk vybraní tak, aby sa zabezpečila služba bezhotovostnej platby za cestovné doklady prednostne v diaľkovej doprave a pri sprevádzaní medzištátnych spojov.

EBE 1 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke lietadlá pri západe slnka na letisku v nemeckom Frankfurte nad Mohanom večer vo štvrtok 23. septembra 2021. FOTO TASR/AP


Aircrafts roll over a runway at the airport in Frankfurt, Germany, after sunset on Thursday, Sept. 23, 2021. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Tretina najvyťaženejších letov v Európe sa dá nahradiť vlakmi, tvrdí štúdia pre Greenpeace

Konkrétne ide o vlaky kategórie InterCity (IC) na trase Košice – Bratislava, vlaky kategórie SuperCity (SC) 24x Pendolino na trase Čadca – Košice, vlaky typu Expres (Ex) 12x na trase Púchov – Horní Lideč, medzinárodné vlaky kategórie EuroCity (EC) 2xx na trase Štúrovo – Břeclav a rýchliky R 6xx na trase Košice – Bratislava (okrem R 614/615).

Najneskôr do konca prvého štvrťroka 2022 dostanú terminály mPOS aj zvyšní vlakvedúci. Cieľom ZSSK je, aby každý z približne 1 400 vlakvedúcich mal zverený mobilný terminál mPOS, obdobne ako je nastavené zverenie do osobného užívania predajnej osobnej pokladnice nPOP, ktorú vlakvedúci využívajú už približne rok.

Eliminujú sa omyly

Zariadenia osobnej pokladnice nPOP a prenosného mobilného terminálu mPOS sa vzájomne dopĺňajú, terminál mPOS bezkontaktne načíta QR kód zo zariadenia nPOP. Vďaka tomu sa eliminujú omyly vlakvedúcich pri manuálnom zadávaní sumy do mPOS.

Odovzdávanie poslednej elektrickej jednotky Panter z tendra za 160 miliónov eur
Neprehliadnite

Cestovanie na úrovni. Železnice prevzali poslednú jednotku Panter a ukončili mega tender

Hovorca ZSSK ozrejmil, že v roku 2019 sa uskutočnila verejná súťaž a ZSSK začala spolupracovať s Československou obchodní bankou (ČSOB), ktorá zabezpečuje akceptáciu platobných kariet na predajných miestach vybavených terminálom pre pokladnice komplexného vybavenia cestujúcich (KVC).

Za službu akceptácie platobných kariet platí ZSSK zmluvné poplatky za jednotlivé transakcie, pričom prenájom všetkých POS terminálov je bezodplatný. Obdobne je to aj pri rozšírení akceptácie bezhotovostnej platby do vlakov ZSSK, zhruba 1 400 terminálov mPOS je poskytnutých bezodplatne.

V Nemecku predstavili prvý automatizovaný vlak, bude jazdiť v Hamburgu a okolí
Neprehliadnite

V Nemecku predstavili prvý automatizovaný vlak, je energeticky efektívnejší než tradičné vlaky