Trakčná elektrina je na železniciach kľúčovou komoditou. Prúdi vedeniami, lemujúcimi železničné trate a pre pohon elektrických vlakových súprav je nevyhnutná. Využívajú ju všetci dopravcovia bez rozdielu, rovnako osobní aj nákladní, súkromní aj štátni. Našťastie, veď práve elektrické lokomotívy sú kľúčom k ekologizácií vlakovej dopravy, keďže v porovnaní s naftovými sú prakticky bezemisné.

orban
Neprehliadnite

Diaľničnú rely ideme ťažkou trasou. Susedné štáty stavajú viac

S pribúdajúcimi elektrifikovanými úsekmi železníc a novými lokomotívami vo vozových parkoch dopravcov rastie aj spotreba elektriny a tá sa stáva čoraz väčšou položkou v ich hospodárení. Práve preto je akýkoľvek pohyb cien energií z pohľadu dopravcov veľmi citlivou témou. Správcom železničnej infraštruktúry na Slovensku je štátna firma Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Tá okrem samotných koľajových tratí zodpovedá aj za elektrické vedenia. Cez svoju organizačnú zložku Železničná energetika (ŽE) pôsobí aj ako dodávateľ trakčnej elektriny. Má teda na starosti nákup a distribúciu pre celý sektor železničnej dopravy. Dopravcovia si ju sami nakúpiť nemôžu.

Drahé časy

Trakčnú elektrinu nakupuje ŽSR cez verejné obstarávanie. Keďže jeho proces je zákonom daný a pomerne zdĺhavý, je kľúčové, aby nákup realizovala včas. Ako ukázal vývoj na trhu, tento rok bol včasný nákup elektriny pre dopravcov mimoriadne dôležitý. Cena elektrickej energie v Európe začala na začiatku roka vplyvom hospodárskeho oživenia po útlme druhej vlny pandémie koronavírusu rásť.

Kým ešte v januári sa cena za megawatthodinu (MWh) na pražskej energetickej burze pohybovala rádovo na úrovni 55 eur, už v máji to bolo zhruba o desať eur viac. V druhom polroku začala cena rásť ešte výraznejšie. V auguste vyrástla z osemdesiat na deväťdesiat eur a po októbrovom vrchole 166,50 eura za MWh v súčasnosti osciluje nad úrovňou 120 eur.

Medeko Cast
Neprehliadnite

Rodinné továrne zo Slovenska konkurujú aj v zahraničí

Tento rok sa nárast burzových cien elektriny dopravcov nedotkol. ŽSR im ju predáva za cenu, ktorá vzišla z tendra z roku 2019, ktorý prebehol priamym zadaním spoločnosti Východoslovenská energetika. Tá elektrinu dodáva priemerne za 63,50 eura za MWh, v závislosti od tarifných pásiem počas dňa. Zmluva vyprší na konci roka 2021 a ŽSR v tom čase bude potrebovať nového dodávateľa.

Meno nového dodávateľa trakčnej elektriny však ŽSR spoznala až v októbri. Verejné obstarávanie totiž vypísala v alarmujúcom termíne 10. augusta, teda v čase, keď boli ceny na prudkom vzostupe. Tender trval dva mesiace, následne prebehla jeho povinná kontrola zo strany Úradu pre verejné obstarávanie. Podpísať zmluvu a zverejniť ju v centrálnom registri tak bolo možné až 4. novembra tohto roku.

Cena je vo hviezdach

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa