Už to nie sú iba teoretické scenáre. Vysoké ceny energií spôsobujú, že energeticky náročné firmy postupne znižujú svoju výrobu.  

Podľa TV Markíza Duslo Šaľa znížilo svoju produkciu na technické minimum. Ak by mala spoločnosť bežať na plnú prevádzku, tak by kvôli vysokým cenám energií dosahovala straty desiatky miliónov eur mesačne, tvrdí Petr Bláha, generálny riaditeľ spoločnosti.

Duslo Šaľa je najväčší odberateľ zemného plynu na Slovensku. Spotrebúva  približne jedenásť percent celej spotreby v krajine. V rozhovore pre TREND P. Bláha potvrdil, že súčasné problémy vznikli nemožnosťou zaistiť si dlhodobú cenu zemného plynu.

V hlinikárni Slovalco obmedzujú pre rast cien silovej elektriny výrobu, ak sa situácia nezmení, hrozí v budúcnosti aj jej úplné zastavenie. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na štvrtkovom tlačovom brífingu v Žiari nad Hronom prisľúbil priemyslu pomoc zmenou kompenzácií z Environmentálneho fondu. Na snímke zľava   generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) 30. septembra 2021. FOTO TASR – Lukáš Mužla
Neprehliadnite

Slovalco začína utlmovať výrobu a odstavuje ďalšie pece. Boris Kollár chce priemyslu pomôcť

Kým kvôli regulovaným cenám zemného plynu vyššie veľkoobchodné ceny domácnosti v súčasnosti necítia a na budúci rok pocítia iba v minimálne miere. No na veľké firmy dopadol rast cien energií dramatickým spôsobom. Pokiaľ nemali veľkú časť svojich dodávok hedžovanú, cena ich vstupov vzrástla niekoľkonásobne.

Spotová cena plynu na pražskej burze PXE z maxím dosiahnutých 5. októbra na úrovni 66 eur za jednu megawatthodinu poklesla na súčasných 53 eur, no stále je vyššia o 277 percent oproti stavu pred rokom.

PXE - Zemní plyn - graf ceny

Dôvodom poklesu cien zemného plynu boli vyjadrenia ruského prezidenta Vladimíra Putina, že Rusko zvýši svoj export zemného plynu. Ruský Gazprom by mal prestať plniť domáce zásobníky 2. novembra a odvtedy by mal zvýšiť export do krajín svojich odberateľov, tvrdí Bloomberg.

K špekulačnému rastu cien zemného plynu v septembri a začiatkom októbra prispeli aj obavy obchodníkov, že Kremeľ zámerne obmedzuje dodávky zemného plynu do Európy.

Zatiaľ sa to ale nepotvrdilo a Gazprom dodržuje svoje dlhodobé záväzky. Pre TREND to povedal minister hospodárstva Richard Sulík, aj generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák.

Andrej Lasz
Neprehliadnite

A. Lasz: Slovenská výroba už nie je lacná. Za šesť rokov sem neprišla žiadna veľká investícia

OFZ s menšou produkciou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa