Súhlas s prítomnosťou zahraničných vojakov sa rozšíri na ozbrojené sily z členských štátov NATO, Švédska a Fínska. Národnostné zloženie mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku by sa tak mohlo meniť. V súčasnosti sú stanovené konkrétne počty vojakov zapojených krajín, celkový maximálny počet vojakov zostáva 3 000. Vyplýva to z návrhu na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území SR, ktorý vo štvrtok poslanci Národnej rady SR schválili.

„V reakcii na ponuky ďalších štátov na zapojenie do mnohonárodnej bojovej skupiny NATO a s tým súvisiacej potreby flexibility predmetného mandátu sa týmto materiálom navrhuje rozšíriť súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl tak, aby sa vzťahoval na ozbrojené sily z členských štátov NATO, Švédska a Fínska, ktoré sa na území Slovenskej republiky budú nachádzať pri plnení úloh v rámci NATO,“ uviedol predkladateľ.

Doterajší mandát umožňuje pôsobenie do 700 českých vojakov, do 200 holandských, do 100 poľských, do 200 slovinských, do 600 amerických a do 1200 nemeckých vojakov.

Rezort obrany v materiáli deklaruje, že zapojené krajiny doplnili spôsobilosti, ktorými Ozbrojené sily SR doposiaľ nedisponovali, a posilnili obranyschopnosť Slovenskej republiky. Okrem toho majú zvyšovať úroveň odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku a byť schopné okamžite zareagovať v prípade ohrozenia.

Rezort priblížil, že po úspešnom absolvovaní certifikačného cvičenia dosiahla bojová skupina NATO od októbra 2022 plnú operačnú spôsobilosť a je bojaschopná. Aktuálne prebieha ďalšia fáza jej budovania. V tejto súvislosti je Slovenská republika v úzkom kontakte s prispievajúcimi štátmi, čo sa týka ich ďalšieho pôsobenia, ako aj so štátmi, ktoré prejavili záujem v budúcnosti sa do mnohonárodnej bojovej skupiny zapojiť a plniť úlohy v rámci NATO. Nový mandát má umožniť čo najplynulejšie a najefektívnejšie plánovanie a pôsobenie zahraničných ozbrojených síl krajín NATO na území SR.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) počas 130. schôdze vlády SR v Bratislave 11. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Systémy protivzdušnej obrany by na Slovensku mohli rotovať, povedal Naď