Plávajúci kozmodróm v Severnom mori plánujú vybudovať štyria európski výrobcovia vesmírnych rakiet - dvaja z Nemecka a po jednom z Holandska a Británie - v spolupráci s nemeckým združením German Offshore Spaceport Alliance (GOSA). Prvé minirakety so satelitmi by odtiaľ mali štartovať v roku 2023, informoval v pondelok nemecký magazín Stern.

Plán podporuje aj nemecká vláda, ktorá chce byť stabilným klientom kozmodrómu, uviedol spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier. Domovským prístavom tohto plávajúceho kozmodrómu má byť nemecký Bremerhaven. 

Prezident Spolkového zväzu nemeckého priemyslu Siegfried Russwurm skonštatoval, že kozmodróm v Severnom mori zjednoduší štarty rakiet so satelitmi na polárnu a heliosynchrónnu obežnú dráhu.

Na archívnej snímke z 28. októbra 2019 britský miliardár Richard Branson a zakladateľ firmy Virgin Galactic sa fotí pred newyorskou burzou cenných papierov. Britský miliardár Richard Branson vo štvrtok 1. júla 2021 ohlásil, že v júli poletí do vesmíru, pričom jeho let sa má uskutočniť o deväť dní skôr, než je naplánovaný let jeho rivala z USA, zakladateľa spoločnosti Amazon a najbohatšieho muža sveta Jeffa Bezosa.  TASR/AP
Neprehliadnite

Letecký úrad dal Bransonovi stopku, dočasne pozastavil lety Virgin Galactic k hraniciam vesmíru

Vo svete v súčasnosti fungujú viac než dve desiatky štartovacích rámp pre vesmírne rakety, avšak európske vesmírne spoločnosti sa musia zväčša spoliehať na kozmodrómy v kazašskom Bajkonure, Francúzskej Guyane či na zariadenia v USA, napísala agentúra DPA.