Náš voľný čas, práca, normálne fungovanie zdravotníckych zariadení, polícia, požiarna bezpečnosť a vzdelávanie. Tento zoznam by pokračoval donekonečna. Svet by bez elektriny jednoducho prestal fungovať.

Dokonca aj medzi vedcami existuje názor, že ak by zo zemského povrchu náhle zmizla elektrina, civilizácia by skončila. Prečo? Vďaka stovkám rokov pohodlného života ľudia úplne zabudli, ako prežiť v prirodzených podmienkach. Prispôsobili sa komfortu a určitému štandardu, za ktorý je ale potrebné adekvátne zaplatiť.

Ceny energií sa ale z roka na rok menia a zvyšujú, čoho dôsledkom je u väčšiny domácností „uťahovanie opaskov“ a zahladzovanie konštrukčných nedostatkov či tepelných mostov špeciálnym tmelom. A inak tomu nebude ani tento rok. ÚRSO oznámil zvýšenie cien elektrickej energie v priemere o 9 %, čo znamená, že z peňaženiek alebo účtov nám mesačne od januára zase odíde o niečo viac.

Z tohto dôvodu je šetrenie elektrinou, ktoré spočíva v efektívnej spotrebe energie, čoraz realistickejšie. Čo presne to znamená?

Existuje veľa elektrických spotrebičov a každý z nich má režim úspory energie. Ale pochopenie samotného režimu nestačí - potrebujete poznať malé tajomstvá, ktoré znížia spotrebu energie bez toho, aby sa znížila výkonnosť zariadení a náš pohodlný odpočinok pri ich využívaní.

Napríklad inštaláciou podlahového vykurovania v súkromnom dome môžete výrazne ušetriť na vykurovaní. Zahriať a zvýšiť pocit tepla dokážu aj niektoré moderné koberce. Nižšie sú uvedené ďalšie tipy na úsporu energie, ktoré budú užitočné v každodennom živote a šetria určitú sumu z vášho domáceho rozpočtu.

1. Zistite, ktoré spotrebiče spotrebúvajú najviac energie

Úspora elektrickej energie zahŕňa určitý druh energetického auditu. S jeho pomocou je potrebné zistiť, ktoré zariadenia spotrebúvajú najviac energie a ktoré časti domu označí kvalitná termovízia ako nedostatočne izolované.

Spotreba akéhokoľvek elektrického spotrebiča sa meria v kilowatthodinách (kW / h), to znamená, koľko kilowattov spotrebuje technika za hodinu prevádzky. Podľa technických špecifikácií moderných elektrických spotrebičov väčšina chladničiek, práčok a televízorov spotrebúva energiu najviac. Hneď za nimi sú počítače a notebooky, žehličky, mikrovlnné rúry, elektrické kanvice a vysávač.

Chladničky a televízory zároveň tieto vlastnosti v skutočnosti potvrdzujú. Koniec koncov, pracujú takmer bez prerušenia. Naopak, výkonné ohrievacie teleso do bojlera môže zvyšovať teplotu vašej vody iba počas zvýhodnených cien nočného prúdu.

Z tohto dôvodu je v záujme úspory doma potrebné zohľadniť nielen ukazovatele spotreby samotného zariadenia, ale aj to, ako dlho pracujú a kedy.

2. Zbavte používané zariadenia silného jasu

Znížiť vo vašom interiéri úroveň hluku a dopriať si maximálny komfort vám pomôže univerzálna zvuková izolácia stien v byte. Znížením jasu monitora alebo prenosného počítača, televízora a podsvietenia iných zariadení zasa môžete dobre ušetriť a peniaze investovať do seba.

Platí to rovnako aj pre mobilné telefóny a tablety. Čím rýchlejšie sa vybíja batéria - tým častejšie sa bude nabíjať a míňať energia.

Pri znižovaní jasu by však človek mal byť opatrný, pretože jas ovplyvňuje aj zdravie zraku a naše pohodlie.

3. Vypnite pohotovostný režim

Mnoho zariadení má okrem zníženia úrovne jasu aj tzv. režim šetrenia. Napríklad v prenosných počítačoch sa okrem zmeny jasu obrazoviek v úspornom režime navrhuje automatické vypnutie alebo prepnutie zariadenia do takzvaného režimu spánku alebo pohotovostného režimu.

Aj mnoho ďalších domácich spotrebičov je tiež schopných pracovať v pohotovostnom režime. Napríklad televízor, hudobná zostava a rýchlovarná kanvica spotrebúvajú minimálne množstvo elektriny pokiaľ svieti kontrolka. Ak chcete ušetriť, treba ich vypnúť úplne.

Aj keď to možno nie sú na oko viditeľné úspory, ročne vám môžu ušetriť tieto opatrenia nejedno euro.

4. Používajte zariadenia na meranie elektrickej energie

Správa financií a rodinného rozpočtu môže byť aj napriek vyšším cenám za energie jednoduchá, ak si na konkrétne vykurovacie zdroje inštalujete regulátory. Určujú množstvo spotrebovanej elektriny, no dokážete s ich pomocou aj elektrinou dobre šetriť. O to viac, keď sa mnohé z nich dajú ovládať aj cez internet a mobil.

Aj tu si môžete podrobným sledovaním určiť množstvo spotreby každého z elektrických spotrebičov.

Pozorovaním merača dlhšie ako mesiac môžete určiť priemernú spotrebu a tiež rozhodnúť, ktoré z elektrických spotrebičov už nepotrebuje a či ich možno úplne vypnúť.

5. Aktualizujte zloženie domácich spotrebičov

Technológia sa posúva stále viac  dopredu a časy, kedy sa jeden model televízie používal viac ako 25 rokov v rade, sú už dávno preč. Životnosť, ale aj technické vybavenie spotrebičov sa zo dňa na deň mení, čomu sa musíte v rámci úspory prispôsobiť aj vy.

Výber správneho modelu zariadenia v určitom okamihu je potom na mieste. Každý domáci spotrebič je rozdelený do označených tried. Domáce spotrebiče triedy „A“, „A +“ a „A +++“ sa z hľadiska úspory energie považujú za najúčinnejšie. Triedy „F“ a „G“ ju spotrebúvajú najmenej efektívne.

6. Investujte do inteligentných riešení

Hoci pre mnohých stále nie sú dostupné, systémy takzvaného „inteligentného domu“ už dávno prestali byť fikciou.

Systém sám o sebe zahŕňa šetrenie zdrojov v akejkoľvek oblasti, či už ide o vodu, plyn alebo elektrinu. „Smart Home“ je schopný vypnúť všetky nepotrebné zdroje spotreby iba stlačením jedného jediného tlačidla. Takýto dom je tiež schopný uviesť spotrebiče do pohotovostného režimu.

Hlavnou výhodou inteligentného domu je možnosť jeho konfigurácie podľa najvýhodnejšieho režimu spotreby energie. Nevýhodou sú však pre mnohých počiatočné vysoké náklady na zaobstaranie a inštaláciu. V priebehu niekoľkých rokov a neustáleho nárastu cien energií sa vám ale tento a všetky ďalšie kroky určite vyplatia.