Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok telefonicky hovoril so šéfom ruského rezortu obrany Sergejom Šojguom o vojne na Ukrajine. Išlo o druhý telefonát Austina so Šojguom od februárového vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, informuje agentúra AFP.

Dôležitosť vzájomnej komunikácie

„Minister Austin počas hovoru akcentoval dôležitosť toho, aby v čase pokračujúcej vojny na Ukrajine zostali otvorené komunikačné kanály," uviedol vo vyhlásení hovorca Pentagónu Pat Ryder.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že témou rozhovoru boli „aktuálne otázky medzinárodnej bezpečnosti vrátane situácie na Ukrajine". Bližšie podrobnosti neposkytlo.

Nie je jasné ani to, z koho iniciatívy sa telefonát uskutočnil.

Napäté vzťahy krajín

Austin a Šojgu spolu naposledy telefonovali 13. mája. O niekoľko dní nato sa telefonicky spojili velitelia armád oboch krajín - náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov a predseda zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley.

Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomína, že ruská invázia na Ukrajinu zhoršila už aj tak napäté vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom.

Šéf Pentagónu hovoril v piatok aj s ukrajinským ministrom obrany Olexijom Reznikovom. Okrem iného „potvrdil neochvejný záväzok Spojených štátov pri podpore schopnosti Ukrajiny odolávať ruskej agresii".

Ďalšie dôležité správy

WA 30 Ramstein - Na snímke americký minister obrany Lloyd Austin počas tlačovej konferencie po zasadnutí poradnej skupiny pre bezpečnosť Ukrajiny na nemeckej leteckej základni Ramstein v utorok 26. apríla 2022. FOTO TASR/AP

U.S. Secretary of Defense, Lloyd Austin, attends a press conference after the meeting of the Ukraine Security Consultative Group at Ramstein Air Base in Ramstein, Germany, Tuesday, April 26, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Američania budú brániť každý centimeter územia NATO, uviedol minister obrany Austin