Generálny tajomník OSN António Guterres kritizoval bohaté krajiny sveta a tiež veľké energetické podniky za to, že podľa neho „škrtia“ chudobné štáty dravými úrokovými sadzbami a vysokými cenami pohonných hmôt. Guterres to povedal v Dauhe na summite lídrov najmenej rozvinutých krajín, informovala agentúra AFP.

„Zastupujete každého ôsmeho človeka na zemi, nesmierne obdivujem vaše obrovské úsilie. Vaše krajiny sú ale zároveň uväznené v začarovaných kruhoch, ktoré sťažujú rozvoj“ ekonomiky, ako aj vylepšenie situácie v zdravotníctve a školstve, dodal Guterres na adresu najchudobnejších krajín sveta.

Summit 46 najmenej rozvinutých krajín sveta sa koná každých desať rokov, od roku 2021 bol ale dvakrát odložený pre pandémiu covidu-19. Afganistan a Barma, čo sú dve z najchudobnejších krajín sveta, na stretnutí v Dauhe nie sú, pretože členské štáty OSN ich vlády neuznávajú.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer poskytuje vyhlásenie k incidentu v Poľsku pred 118. zasadnutím vlády SR v Bratislave v stredu 16. novembra 2022. V utorok o 15. 40 h. zasiahla raketa poľnohospodársky objekt v poľskej obci Przewodów, približne šesť kilometrov od ukrajinských hraní. Pri jej dopade zahynuli podľa poľského ministerstva zahraničných vecí dvaja ľudia. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Hlasovanie OSN ukázalo, že počínanie Ruska je neakceptovateľné, uviedol minister Káčer