Vyhlásila to v pondelok členka predstavenstva ECB Isabel Schnabelová pre televíziu ZDF. Podľa nej inflácia v euroregióne v budúcom roku zamieri späť k 2-percentnému cieľu banky, keďže problémy v dodávateľských reťazcoch a rast cien energií sa zmiernia.

Poznamenala tiež, že súčasné vysoké tempo rastu spotrebiteľských cien odzrkadľuje ako problémy na strane ponuky, tak aj bázický efekt vyplývajúci z nižších cien v minulom roku na vrchole pandémie.

WA 7 Frankfurt - Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová gestikuluje počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala po zasadnutí Rady guvernérov vo Frankfurte vo štvrtok 28. októbra 2021. Inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, uviedla Lagardová. Na budúci rok by však mala opäť klesnúť z dôvodu oslabenia rastu cien energií a zníženia nedostatkov v rámci dodávateľských reťazcov. FOTO TASR/AP 

President of European Central Bank Christine Lagarde spea
Neprehliadnite

Šéfka ECB sprísnenie menovej politiky odmieta. Poškodilo by to príjmy domácností

„Väčšina prognóz v skutočnosti predpokladá, že inflácia klesne pod 2 percentá, takže v skutočnosti neexistujú žiadne známky toho, že by sa rast cien vymkol kontrole,“ povedala.

„Ak by sme si mysleli, že inflácia sa natrvalo usadí nad 2 percentá, určite by sme zareagovali. Momentálne tomu však nič nenasvedčuje," dodala.

„Musíme si byť istí, že nerozbijeme žiadny systém, ale systém zlepšíme,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová o možnosti zavedenia e-eura.
Neprehliadnite

Šéfka ECB hovorí, že inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa očakávalo