Britský premiér Boris Johnson obhajuje svoju nedávnu pracovnú návštevu Saudskej Arábie tým, že v súčasnosti je potrebná „čo najširšia koalícia“, aby sme sa zbavili závislosti od ruskej ropy a plynu. Udržiavanie úzkych vzťahov so Saudskou Arábiou je však kontroverzné, a to hneď z viacerých dôvodov súvisiacich s dodržiavaním ľudských práv, píše BBC.

Prečo je z hľadiska ropy Saudská Arábia taká dôležitá?

Spojené štáty, EÚ a Británia v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu vyhlásili, že budú nakupovať menej ruskej ropy a plynu, avšak ceny týchto komodít prudko stúpli. Saudská Arábia je najväčším producentom ropy zo štátov združených v ropnom karteli OPEC a má voľné kapacity na to, aby zvýšením produkcie pomohla zastaviť rast jej cien.

Čo však hovorí proti nadväzovaniu priateľských vzťahov so saudským kráľovstvom?

Využívanie trestu smrti

Saudská Arábia patrí ku krajinám s najvyšším počtom vykonaných popráv za rok. Len v marci tam za jediný deň popravili 81 ľudí. Všetci boli podľa saudskoarabskej tlačovej agentúry SPA odsúdení za spáchanie „viacnásobných ohavných zločinov“ vrátane terorizmu, únosu a znásilnenia. Toto tvrdenie však nie je možné nezávisle overiť a ľudskoprávne organizácie tvrdia, že mnohým odsúdeným sa v Saudskej Arábii nedostane spravodlivého procesu, čo však saudskoarabská vláda popiera.

Vražda opozičného novinára

Medzinárodné postavenie Saudskej Arábie v októbri roku 2018 vážne poškodila vražda novinára Džamála Chášugdžího, ktorého zavraždilo v priestoroch saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule komando agentov zo Saudskej Arábie. Jeho telo sa nikdy nenašlo. Vražda vyvolala medzinárodné pobúrenie, ktoré neutícha. Západné tajné služby z jej „odobrenia" obviňujú saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Ten akúkoľvek spojitosť s vraždou popiera, ale jeho povesť napriek tomu zostala vážne poškodená.

Práva žien

V roku 2018 saudskoarabské úrady zadržali 13 bojovníčok za práva žien, ktoré sa angažovali v kampani za zrušenie zákazu vedenia motorového vozidla pre ženy. Najmenej štyri zo zadržaných žien ich vyšetrovatelia údajne mučili a sexuálne obťažovali. Najznámejšiu z aktivistiek Ludžajn Hazlúlovú odsúdili v roku 2020 za „zločiny proti štátu“. Z väzenia ju prepustili v roku 2021.

Aktivistky za práva žien však ani zďaleka nie sú jediné, kto v Saudskej Arábii, kde sú zakázané politické strany, odbory či nezávislé ľudskoprávne organizácie, skončil vo väzbe. V rámci zásahu proti kritikom zadržali v saudskoarabskom kráľovstve od roku 2017 viacero obhajcov ľudských práv, intelektuálov, akademikov, duchovných a reformátorov, ktorí sa previnili len tým, že chceli využiť svoje právo na slobodu prejavu.

Vojna v Jemene

Saudská Arábia tiež čelí zdrvujúcej kritike za svoju účasť na občianskej vojne v susednom Jemene, ktorá vyústila do humanitárnej katastrofy. Saudská Arábia sa do vojny zapojila v roku 2015, keď protivládni povstalci obsadili veľkú časť západu krajiny a donútili jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího  ujsť z krajiny. Boje v Jemene si doposiaľ vyžiadali približne 100-tisíc životov a podľa OSN sa obe strany konfliktu dopúšťajú vojnových zločinov.

Tresty za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia

Napriek tomu, že Saudská Arábia nemá zákony týkajúce sa sexuálnej orientácie alebo rodovej identity, mimomanželské vzťahy, ako aj pohlavný styk medzi osobami rovnakého pohlavia sú tam prísne zakázané. Za propagáciu homosexuality môžu miestne úrady odsúdiť páchateľa aj na trest smrti.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 Londýn - Britský premiér Boris Johnson vystupuje z limuzíny na letisku v Londýne pred odletom do Kyjeva v utorok 1. februára 2022. V ukrajinskej metropole sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, kde budú diskutovať o rastúcich obavách z ruskej vojenskej intervencie na Ukrajine. FOTO TASR/AP


British Prime Minister Boris Johnson arrives to board an aircraft on his way to Kyiv, Ukraine, in London Tuesday Feb. 1, 2022 as he holds crisis talks with Ukrainian President Volod
Neprehliadnite

Putin je ako díler, živí závislosť Západu od ropy, vyhlásil britský premiér