Strana Sloboda a Solidarita SaS zaslala reakciu, v ktorej sa stotožňuje so závermi Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý odporúča očkovanie obyvateľov Slovenska zatiaľ len registrovanými vakcínami. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytol ŠÚKL predsedníčke Výboru NR SR pre zdravotníctvo Janke Bittó Cigánikovej.

KK15 Podgorica - Zdravotná sestra pózuje s ampulkou ruskej vakcíny Sputnik V, 23. februára 2021 v Podgorici. Čierna Hora spustila očkovanie proti koronavírusu dávkami ruských vakcín Sputnik V, ktoré darovalo susedné Srbsko. FOTO TASR/AP
A medical worker poses with a vial of the Russia's Sputnik V vaccines in Podgorica, Montenegro, Tuesday, Feb. 23, 2021. Montenegro has launched vaccinations against the coronavirus with doses of Russia's Sputnik V vaccines that were donated by neighboring Serbia.
Neprehliadnite

Sputnik má ďalší problém: európsky regulátor skúma, či jeho skúšanie porušilo etické štandardy

„Na základe nemožnosti získať od výrobcu vakcíny Sputnik V dostatočné údaje, neostáva nič iné, len opätovne žiadať predložiť spoľahlivé a overiteľné dôkazy, že vakcína je bezpečná a účinná. Aj z toho dôvodu bude musieť nový minister rozhodnúť, či sa ňou budeme očkovať. Ak by sa to však udialo, je nutné monitorovať každého jedného očkovaného občana touto vakcínou. Navyše bude nutné informovať každého zaočkovaného, že ŠÚKL nevedel zhodnotiť riziká a že očkovaní nemusia mať voľný pohyb v rámci EÚ, keďže nepôjde o očkovanie registrovanou vakcínou,“ uviedla Bittó Cigániková, podľa ktorej sa bolo možné tejto situácii a možného ohrozenia obyvateľov vyhnúť, ak by bola vakcína Sputnik V posúdená ešte pred jej dovozom.