Poslankyňa SaS tvrdí, že za „katastrofálny výsledok“ zaplatil štát viac ako 100 miliónov eur. Zároveň bude iniciovať poslanecký prieskum aktuálneho stavu elektronického zdravotníctva.

Opätovne sa chce obrátiť na Najvyšší kontrolný úrad i na únijný úrad OLAF, ktorý prešetruje nakladanie so zdrojmi občanov EÚ.

Poslankyňa sa tento víkend zúčastnila na inštalácii čítačky karty zdravotníckeho pracovníka v jednej odbornej ambulancii. Len spustenie elektronickej čítačky trvalo dve hodiny.

SaS: Nedostali ani návod

„Je neúnosné, aby sa čakalo od lekárov, z ktorých veľké množstvo je v dôchodkovom veku a s počítačom pracujú minimálne, že budú vedieť narábať s komplikovanými systémami a programami bez návodu, lebo ani len ten nedostali,“ poznamenala.

Pred chaosom už pred spustením systému varovali lekárske odbory. „Politici rozumných krajín zavádzali elektronické zdravotníctvo postupne, v dialógu s lekármi a nie slepo direktívne, ako sa to deje na Slovensku,“ uviedol ich predseda Peter Visolajský.

SaS vyzvala ministra zdravotníctva J. Druckera, aby zrušil možnosť sankcií za nepoužívanie eZdravotníctva. Žiada tiež okamžité zriadenie helpdesku fungujúceho 24 hodín a sedem dní v týždni či vytvorenie podpornej webstránky so zverejnením konkrétnych riešení problémov.

Liberáli zároveň ohlásili zriadenie odborného tímu pre elektronické zdravotníctvo.

Ministerstvo priznáva problémy

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii zdôrazňovalo, že eZdravie má aj výhody. Kritika SaS je podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej príliš zovšeobecňujúca.

Ministerstvo zároveň priznalo problémy pri zavádzaní systému. „Žiadny lekár, ktorý nebude po 1. januári 2018 pripojený do systému elektronického zdravotníctva z akéhokoľvek objektívneho dôvodu, nebude nijakým spôsobom sankcionovaný,“ ubezpečila hovorkyňa.

Konkrétne však neuviedla, ktoré dôvody budú uznané ako objektívne. Častým problémom býva podľa odborárov i SaS nepripravenosť starších lekárov, ktorí nemajú skúsenosti s informačnými technológiami.