Sársko ležiace na západe Nemecka ako prvá zo 16 nemeckých spolkových krajín začalo v utorok s uvoľňovaním pandemických opatrení, informovala agentúra DPA.

V rámci modelového projektu môžu od utorka opäť fungovať vonkajšie priestory reštaurácií, kiná, divadlá, koncertné sály, fitnescentrá a tenisové haly. Návštevníci sa však pri vstupe budú musieť preukázať negatívnym rýchlotestom na ochorenie Covid-19, ktorý nie je starší než 24 hodín. Na otvorenom priestranstve sa môže stretávať až desať osôb.

Po roku pandémie musíme myslieť na viac než len zatváranie a obmedzenia," povedal sársky premiér Tobias Hans.

WA 18 Bad Gottleuba - Policajti kontrolujú vodičov na nemecko-českom hraničnom priechode v kúpeľnom mestečku Bad Gottleuba vo štvrtok 18. februára 2021. Nemecko zaviedlo hraničné kontroly pri vstupe do krajiny z tzv. oblastí s výskytom mutácií koronavírusu vrátane Česka a rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko. Do Nemecka môžu pricestovať z Česka a Tirolska len nemeckí občania, cudzinci s nahláseným pobytom v Nemecku, ľudia, ktorí cez krajinu len prechádzajú či pendleri pracujúci v poľnohospodárstv
Neprehliadnite

Nemecko už nepovažuje Slovensko, Česko a Tirolsko za rizikové oblasti

Sedemdňový priemer počtu prípadov na 100-tisíc obyvateľov je v Sársku stabilne pod úrovňou 100 a v nedeľu dosiahol 88,2. Tento ukazovateľ bol jednou z podmienok na uvoľnenie opatrení, píše DPA.

Viacerí nemeckí politici a experti sa kriticky vyjadrili k uvoľňovaniu opatrení v Sársku v období, keď počty prípadov nákazy v Nemecku stúpajú, pripomína DPA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ho označila za „veľmi odvážne".