Sankcie, ktoré pre inváziu na Ukrajinu uvalili Európska únia, Spojené štáty a ďalšie krajiny, zatiaľ nezasiahli ruské verejné financie tak silno, ako Západ dúfal. S blížiacim sa koncom roka však začínajú obmedzovať schopnosť Moskvy generovať príjmy a ruskej ekonomike hrozia v dohľadnej dobe vážne problémy. Takto po ôsmich mesiacoch vojny hodnotia dopady sankcií analytici z bruselského inštitútu Bruegel. Eurokomisárka Věra Jourová medzitým avizovala debatu o ďalšom sprísnení sankčného režimu EÚ.

Pomalý dopad sankcií

Únia od februára schválila osem balíkov „reštriktívnych opatrení", ktoré mieria proti ruským politikom a podnikateľom, bankám a ďalším spoločnostiam a obmedzujú vzájomný obchod. Tvrdé sankcie uvalili tiež USA, Británia a niektoré ďalšie krajiny, okamžité dopady na výkon ruskej ekonomiky ale nakoniec nezodpovedali očakávaniam.

„Účinky sankcií na ruskú ekonomiku sa prejavujú pomaly," uvádzajú analytici Bruegelu. Sankcie podľa nich až teraz začínajú ovplyvňovať toky príjmov do ruskej štátnej kasy. „Rusko je teda schopné pokračovať vo financovaní svojej vojny na Ukrajine," napísali autori novej analýzy.

Ruskú ekonomiku podľa nich doteraz pred nestabilitou chránila „rozhodná" politika ruskej centrálnej banky. Analýza tiež poukazuje na vplyv zdražovania komodít vyvážaných Ruskom, predovšetkým fosílnych palív. Tento vývoj „viac než vyvážil poklesy v objemoch exportu".

Vyhliadky nie sú priaznivé

„To však neznamená, že ruská ekonomika nebude v strednodobom až dlhodobom horizonte trpieť. Dobrovoľný odchod veľkého počtu západných firiem, očakávaný energetický odklon EÚ a neschopnosť Ruska nájsť rovnako dobrých zákazníkov inde spôsobí ruskej ekonomike vážne škody," dodáva Bruegel.

Makroekonomické vyhliadky Ruska označuje bruselský think-tank za neutešené. Okrem odchodu stoviek zahraničných firiem z ruského trhu podľa neho k slabnúcej ekonomickej aktivite prispievajú obchodné reštrikcie zavedené EÚ, USA a ďalšími krajinami. „Údaje za druhý a tretí štvrťrok jasne ukazujú, že niektoré sektory, vrátane výroby áut a letectva, sú tvrdo zasiahnuté," napísali analytici. Situácia Ruska sa podľa nich pravdepodobne ďalej zhorší po tom, ako v decembri vstúpi do platnosti embargo EÚ na ropu dovážanú tankermi.

Ďalšie sankcie môžu prísť

Brusel trvá na tom, že sankcie únie majú už teraz dramatické dopady. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý mesiac vyhlásila, že ruské finančníctvo „je umelo udržiavané pri živote", ruský priemysel je „na kúsky" a že ruská ekonomika smeruje ku kolapsu.

Na pozadí polemik ohľadom jeho účinnosti stále pokračujú diskusie o sprísňovaní sankčného režimu. Tesne po zverejnení novej analýzy Bruegelu uviedla eurokomisárka Jourová, že únia „možno čoskoro" príde s novým balíkom postihov. O vyjadrení, ktoré zaznelo v stredu večer pri premietaní dokumentu o ruskom opozičníkovi Alexejovi Navaľnom, informoval web Politico.

Podľa Bruegelu je teraz potrebná predovšetkým lepšia koordinácia sankcií vo svete. Takýto vývoj by podľa analytikov „izoloval ruskú ekonomiku, obmedzil prílev príjmov do ruskej pokladne, a tým pomohol zastaviť vojnu".

Ďalšie dôležité správy

Finálny výrobok žiarskej hlinikárne. Jeho produkcia je dnes vzhľadom na cenu elektrickej energie absolútne nerentabilná.
Neprehliadnite

Európsky hliníkový gigant žiada sankcie na ruský kov