Lídri priemyselne najrozvinutejších krajín na nadchádzajúcom summite skupiny G7 v Nemecku oznámia nové opatrenia voči Rusku v súvislosti s jeho vojenskou inváziou na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o tom v stredu informovala s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa USA.

Pripojí sa aj Joe Biden

,,Predstavíme konkrétny súbor návrhov na zvýšenie tlaku na Rusko," uviedol nemenovaný americký zdroj.

K predstaviteľom Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska sa v sobotu pripojí aj americký prezident Joe Biden. Summit G7 sa uskutoční 26. až 28. júna na zámku Elmau v Bavorských Alpách.

Biden odtiaľ odcestuje do Madridu na summit Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa bude konať v dňoch 29. a 30. júna. Na oboch diplomatických schôdzkach bude prevažovať téma rusko-ukrajinského konfliktu, konštatuje AFP.

Vystúpi aj Zelenskyj

Spojenci v súčasnosti uvažujú o tom, ako zvládnuť sekundárny vplyv sankcií proti Rusku na ich vlastné ekonomiky – najmä pri zvyšovaní cien palív, píše AFP.

Nemenovaný zdroj z USA zároveň potvrdil, že na oboch summitoch prostredníctvom videohovoru vystúpi aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ďalšie dôležité správy

PK 36 Weissenhäuser Strand - Na snímke zľava námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová, britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová, japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, taliansky šéf diplomacie Luigi Di Maio, šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas stretnutia ministrov zahraničný
Neprehliadnite

Ministri skupiny G7 rokujú o ruskej blokáde vývozu obilia z Ukrajiny