Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík oceňuje, že pandémia ochorenia covid-19 ukázala spoločnosti, že akadémia je veľmi flexibilnou inštitúciou.

knihy
Neprehliadnite

Ako pandémia covidu-19 mení knižný marketing na Slovensku

Pretože samotná pandémia naštartovala aj mnoho výskumov, ktoré neboli pôvodne v pláne. Uviedol to Šajgalík pre TASR v hodnotení roka 2021.

Žiaden plný výkon

Pandémia, ktorá mala podľa Šajgalíka krátku letnú pauzu, krajinu na jeseň opäť prekvapila a vzala vedcom možnosť naplno sa venovať práci.

Košický samosprávny kraj v priebehu najbližších dní pretestuje dokopy 1 200 zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Testovanie zabezpečuje župa svojpomocne PCR testami. KSK zatiaľ testuje zamestnancov krajských zariadení sociálnych služieb. Na snímke testovanie personálu PCR testami zariadenia DSS Lidwina v Strážskom v utorok 28. apríla 2020. FOTO TASR – Roman Hanc
Neprehliadnite

Pred vstupom do Českej republiky budú testy na covid-19 povinné aj pre očkovaných

,,Najmä sa to týka experimentálnych odborov, ktoré potrebujú ísť do terénu a zbierať vzorky. Alebo tých, ktoré musia ísť do laboratórií a vykonávať dlhodobé experimentálne pokusy alebo robiť pokusy so zvieratami, ktoré potrebujú 24-hodinovú opateru," povedal predseda SAV.

Podľa neho v tomto zmysle nemohla ísť akadémia na plný výkon.

Ako sa máte, Slovensko

Ocenil, že pandémia ukázala spoločnosti to, že SAV je flexibilnou inštitúciou a že vďaka nej sa začalo s viacerými výskumami, ktoré neboli ani v pláne.

,,Nehovorím len o výskumoch v odboroch ako virológia, ale aj o výskumoch v odboroch, ako je materiálový výskum, spoločenské a humanitné vedy," povedal Šajgalík.

Iniciatíva Ako sa máte, Slovensko? je podľa Šajgalíka veľmi sledovaná a myslí si, že občanom Slovenska i pomáha.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský navštívili  Nemocnicu Ružinov, kde sa boli pozrieť na Oddelenie intenzívnej medicíny, 23. novembra 2021 v Bratislave. Na snímke pacienti. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Francúzske zdravotníctvo je v dôsledku pandémie covidu-19 pred kolapsom

Viac o téme: Covid-19