Vyčerpanie a vyhorenie. Pacienti v ohrození nedostatkom nemocničného personálu. Takéto a podobné smutné príbehy si podľa denníka Financial Times so sebou prinieslo približne 6 000 zdravotných sestier, lekárov a vodičov sanitiek, ktorí sa tento mesiac zišli na proteste pred budovou ministerstva zdravotníctva v Paríži.

Zimbabwe
Neprehliadnite

Omikron má o 80 percent nižšie riziko hospitalizácie, ukazuje nová juhoafrická štúdia

Ich brutálna diagnóza zodpovedných nepotešila. Francúzske zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované a celé desaťročia nekompetentne riadené, pričom pandémia covidu v plnej miere odhalila jeho slabé stránky a doviedla ho až na pokraj kolapsu v dôsledku nedostatku lôžok a zdravotníkov.

Covid neskúša len francúzske zdravotníctvo

Vo Francúzsku, ktoré sa ocitlo uprostred ďalšej prívalovej vlny ochorenia covid-19, ale ešte naň naplno nedoľahol vysoko nákazlivý koronavírusový variant omikron,  sa stupňuje tlak na systém poskytovania zdravotníckej starostlivosti a ľudí, ktorí v ňom pracujú.

A Francúzsko ani zďaleka nie je jedinou krajinou, ktorá zápasí s nedostatkom zdravotníkov. Predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Natasha Azzopardi-Muscatová, ktorá skúma európske zdravotné systémy, označila za ich hlavný problém nedostatok kvalifikovaného personálu.

KK17 Viedeň - Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zavedie celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.     Konzervatívny kancelár Schallenberg nové opatrenia oznámil v piatok predpoludním počas tlačovej konfe
Neprehliadnite

Rakúsko pre šírenie variantu omikron sprísni opatrenia v gastre i pri cestovaní

Niektoré štáty, ako napríklad Nemecko alebo Rakúsko, vstupovali do boja s pandémiou s väčším počtom lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti ako iné. Kým podľa OECD v Nemecku pripadá na 100-tisíc obyvateľov 28,2 nemocničných lôžok a v Rakúsku 21,8, európsky priemer je len 14,1 lôžka.

Podľa Azzopardi-Muscatovej sa však medzi jednotlivými vlnami pandémie mnohé nedostatky podarilo odstrániť. „Jeden sa však odstrániť nepodarilo, a tým je pracovná sila... zdravotníka zo dňa na deň nevyrobíte," dodala.

Francúzi pristúpili k núdzovým riešeniam

Stúpajúci počet chorých na covid spolu s nedostatkom pracovníkov v zdravotníctve si vo Francúzsku vynútil núdzové riešenia v až 13 regiónoch, kde museli pristúpiť k odkladu plánovaných operácií, povolaniu posíl zo súkromného sektora a rušeniu dovoleniek.

KK17 Ženeva - Na snímke generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus hovorí počas tlačovej konefrencie 20. decembra 2021 v Ženeve.  Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval celý svet, aby spojil sily a urobil ťažké rozhodnutia potrebné na ukončenie pandémie ochorenia COVID-19 v priebehu budúceho roka. FOTO TASR/AP
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director General of the World Health Organization (WHO), talks to the media regarding the coronavirus COVID-19
Neprehliadnite

Šéf WHO: Žiadna krajina nemôže urýchliť cestu z pandémie tretími dávkami

Od konca novembra stúpa vo Francúzsku počet nových hospitalizácií, ktorý dosiahol 7 000 za týždeň, čo je vďaka masívnemu očkovaniu menej ako počas predchádzajúcich vln, keď počet príjmov dosiahol 10-15-tisíc.

Zodpovední však aj tak varujú, že systém poskytovania zdravotníckej starostlivosti môže v nasledujúcich týždňoch skolabovať, ak koronavírusový variant omikron nebude spôsobovať miernejšiu formu ochorenia ako sa predpokladá.

O pacientov sa nemá kto starať

Z celoštátnej štúdie francúzskeho Združenia poskytovateľov zdravotníckych a sociálnych služieb uskutočnenej v novembri v 330 inštitúciách vyplýva, že v dôsledku nedostatku kvalifikovaného zdravotníckeho personálu je nedostupných šesť percent nemocničných lôžok, pričom neobsadených zostáva necelých päť percent miest zdravotných sestier. Podobné problémy sa vynorili aj v Nemecku.

Podľa tohtoročnej štúdie Nemeckého inštitútu nemocníc (DKI) až 72 percent opýtaných uviedlo, že v dôsledku nedostatku zdravotníkov nemôžu naplno využívať lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Profesionálne organizácie vo viacerých krajinách tiež začali zaznamenávať zvýšený výskyt prípadov depresie, úzkosti a nespavosti medzi zdravotníkmi. Írske združenie zdravotných sestier a pôrodných asistentiek zistilo, že takmer dve tretiny respondentov prišli do pracovného kontaktu s pacientmi, ktorí podľahli ochoreniu covid-19 a 85 percent z nich je presvedčených, že táto skúsenosť mala negatívny vplyv na ich psychiku.

vakcína
Neprehliadnite

Potrebná bude štvrtá dávka proti covidu, povedal nemecký minister zdravotníctva