Pandémia koronavírusu dáva zabrať leteckým spoločnostiam. Všade na svete krvácajú a výnimkou nie sú ani linky na Slovensku.

Írska spoločnosť Ryanair pozastavuje lety na svojej obľúbenej trase Košice – Praha, ktorú len pred niekoľkými mesiacmi opäť otvorila. Pre TREND informáciu potvrdil zástupca výkonného riaditeľa a člen predstavenstva košického letiska Tomáš Jančuš.

„Ryanair dočasne pozastavuje všetky lety do Prahy vzhľadom na situáciu s pandémiou koronavírusu. Iné linky zostávajú bez obmedzení,“ hovorí T. Jančuš s tým, že Ryanair by mal na budúcu nedeľu dokonca otvoriť ďalšiu linku z Košíc do anglického Liverpoolu.

Ostatné linky sú zatiaľ v Košiciach bez obmedzení a lietajú podľa naplánovaných časov. Či a kedy sa situácia s linkou do Prahy obnoví, zatiaľ nie je jasné. Posledný let je naplánovaný do Prahy na 19. október.

Nejasná vízia

Ryanair svoje škrty robí celoplošne a dotknú sa aj iných krajín. Vedenie spoločnosti oznámilo, že musí znížiť kapacitu letov až o 40 percent v porovnaní s rokom 2019. Môže za to stále nízky dopyt po lietaní, aj napriek tomu, že hranice sú vo väčšine krajín otvorené.

Vnútroštátne obmedzenia, karantény a lekárske kontroly nemotivujú ľudí, aby cestovali a, samozrejme, strach z pandémie hrá svoju veľkú rolu.

Generálny riaditeľ spoločnosti Ryanair Michael O'Leary upozornil, že tento odhad by sa mohol ešte viac znížiť, ak dôjde k zavedeniu ďalších blokád a obmedzení. Kritizoval tiež zlé riadenie leteckej dopravy v Európskej únii. Dodal, že zámerom jeho spoločnosti je rozumná letová prevádzka a minimalizácia strát pracovných miest.

Letisko v Košiciach
Zdroj: Letisko Košice
Letisko v Košiciach

Ryanair sa čertí

Podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) sa bude dopyt po lietaní obnovovať ešte niekoľko rokov a globálne prídu letecké spoločnosti o stovky miliárd eur.

Ryanair vstupoval do krízy s nasporeným balíkom približne štyroch miliárd eur a dostal sa do konfliktu s inými štátmi. Obvinil ich, že ničia konkurenciu v Európe, keďže štedré štátne dotácie zachraňujú neefektívnych národných dopravcov.

Šéf Ryanairu  pre CNBC povedal , že napríklad v Taliansku je slobodný trh na poli leteckých dopravcov zničený. „Za posledných 25 rokov bol taliansky dopravca Alitalia na pokraji krachu takmer každý rok. Ovládame tam 35 percent trhu a doteraz sme boli najväčší. Talianska vláda však chce tromi miliardami pomôcť svojmu dopravcovi. Ďalších 5 rokov tak môže Alitalia ponúkať lacné letenky za štátne peniaze,“ povedal M. O'Leary.

Generálny riaditeľ RyanAir Michael O´Leary
Neprehliadnite

Šéf Ryanairu sa čertí: V lietadle neviete mať sociálny odstup. Štát nám v Taliansku zničil trh

Kritika opatrení v lietadlách

S pandémiou koronavírusu prišla na rad otázka budúcnosti cestovania v lietadlách a prezentované boli viaceré návrhy. Ryanair sa stal už v minulosti hlasným kritikom opatrení a obmedzení lietania.

„Niečo ako sociálny odstup v lietadle je mýtus. Nie je to možné,“ vyjadril sa majiteľ Ryanairu s tým, že súhlasí s povinnými rúškami, ale nápady, ako napríklad ponechať prostredné sedadlo voľné, považuje za „idiotské“. Dvojtýždňová karanténa pre ľudí cestujúcich po Európe je podľa neho vtip a nie je veľmi účinná.

„Aj keď s vládou komunikujeme, tá nemá ani len tušenie, čo sa v skutočnosti deje,“ vyhlásil pre CNBC. Podľa jeho slov je najúčinnejší spôsob ochrany nosenie rúšok. „Dokážeme tým eliminovať až 98,5 percenta pravdepodobnosti nákazy,“ myslí si O'Leary.