Niektorí nízkonákladoví dopravcovia tvrdo kritizujú súčasný stav na trhu leteckej dopravy a pomoc vlád počas pandémie koronavírusu považujú za narušenie transparentného podnikania.

Potvrdzujú to aj slová šéfa Ryanairu Michaela O'Learyho, ktorý pre CNBC povedal , že napríklad v Taliansku je slobodný trh na poli leteckých dopravcov zničený.

„Za posledných 25 rokov bol taliansky dopravca Alitalia na pokraji krachu takmer každý rok. Ovládame tam 35 percent trhu a doteraz sme boli najväčší. Talianska vláda však chce tromi miliardami pomôcť svojmu dopravcovi. Ďalších 5 rokov tak môže Alitalia ponúkať lacné letenky za štátne peniaze,“ povedal O'Leary.

Šéf spoločnosti Ryanair Michael o´Leary.
Neprehliadnite

Nalievanie peňazí do národných leteckých dopravcov je nefér, myslia si analytici aj Ryanair

Štátna pomoc národným dopravcom v Nemecku a vo Francúzsku podľa neho zničí konkurenciu medzi dopravcami v Európe na 5 až 10 rokov.

Vedenie Ryanairu tvrdí, že národní dopravcovia dostávajú dotácie, ktoré ani nepotrebujú a za štátne peniaze budú ničiť konkurenciu, ktorá si poctivo robila finančné rezervy.

Ryanair vstupoval do krízy s úsporami približne 4 miliardy eur. Štátnu pomoc nedostane a ani o ňu nechce žiadať. Pre príklad, nemecká Lufthansa alebo francúzsky dopravca Air France-KLM dostanú viac ako 10 miliárd eur od štátu.

Írsky Ryanair už kvôli národnej pomoci zažaloval krajiny ako Dánsko alebo Švédsko a plánuje bojovať aj s inými európskymi štátmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa