Toto rozhodnutie holandského súdu znamená, že Moskva akcionárom Jukosu nemusí platiť 50 miliárd dolárov .

Najvyšší súd uviedol, že arbitrážny spor vracia nižšiemu súdu na opätovné prerokovanie. Podľa agentúry Reuters sa tak súdny spor môže ťahať ešte niekoľko rokov.

Historicky najvyššia suma

Moskva mala sankciu zaplatiť za vyvlastnenie Jukosu. Ak súdy nakoniec rozhodnú v prospech bývalých akcionárov, bola by to pravdepodobne doteraz najvyššia čiastka, aká bola kedy v arbitráži priznaná, uviedla agentúra AP.

Podľa sudcov Najvyššieho súdu musí Odvolací súd znovu prešetriť tvrdenie, že sa bývalí akcionári dopustili podvodu. Zamietli ďalšie odvolanie Moskvy, vrátane sťažnosti na nepríslušnosť súdu. Rozsudok v tejto veci je konečný, uviedol Najvyšší súd.

Anabáza sporu

Do Holandska sa prípad dostal potom, čo ho bývalí akcionári Jukosu odovzdali Stálemu arbitrážnemu súdu so sídlom v Haagu. Arbitrážny súd v roku 2014 zistil, že Moskva porušila svoje medzinárodné záväzky tým, že podnikla kroky, ktoré prinútili Jukos skrachovať. Potom prípad sedem rokov putoval holandskou súdnou zostavou.

Jukos bol svojho času najväčšou súkromnou ropnou spoločnosťou v Rusku s trhovou hodnotou až 40 miliárd dolárov. Hlavným vlastníkom bol oligarcha a oponent Kremľa Michail Chodorkovskij.

Vytŕčal z davu

Ten býval aj najbohatším človekom v Rusku, v roku 2003 bol však zatknutý a o dva roky neskôr odsúdený na dlhoročné väzenie za daňové úniky a spreneveru.

Spoločnosť Jukos bola potom rozdelená a zoštátnená, väčšinu majetku získala pološtátna spoločnosť Rosnefť, ktorú riadil spojenec ruského prezidenta Vladimíra Putina Igor Sečin.

Jukos v auguste 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšiel z väzenia v decembri 2013, keď mu Putin udelil milosť.

Neprehliadnite

Súd v Haagu opäť otočil. Akcionári Jukosu dostanú takmer 50 miliárd eur