Sudca v podstate zrušil rozsudok nižšieho súdu, ktorý oslobodzoval Moskvu od zaplatenia tejto sumy.

Verdikt stále nemusí byť definitívny, Rusi majú možnosť odvolať sa na najvyššom súde. O odškodnom rozhodol arbitrážny súd v júli 2014. O dva roky neskôr, v apríli 2016, ale okresný súd v Haagu toto rozhodnutie zrušil s odôvodnením, že „medzinárodná arbitráž nemala žiadnu právomoc zasahovať do týchto záležitostí ako rozhodca“.

Aktualizované o 11:21:  Agentúra Reuters uviedla, že proti rozhodnutiu sa ešte možno odvolať na najvyšší súd. Ruské ministerstvo spravodlivosti už oznámilo, že tak urobí.

Dlhý príbeh Jukosu

„Súd rozhodol v prospech ruskej strany. Odvolací súd však stanovil, že tento verdikt je chybný. Znamená to, že rozhodnutie medzinárodnej arbitráže znovu platí,“ citovala agentúra TASS z vyjadrenia odvolacieho súdu.

Jukos bol svojho času najväčšou súkromnou ropnou spoločnosťou v Rusku s trhovou hodnotou až 40 miliárd dolárov. Hlavným vlastníkom bol oligarcha a oponent Kremľa Michail Chodorkovský. Ten býval aj najbohatším človekom v Rusku, v roku 2003 bol však zatknutý a o dva roky neskôr odsúdený na dlhoročnému väzenia za daňové úniky a spreneveru. 

Spoločnosť Jukos potom bola rozdelená a zoštátnená, väčšinu majetku získala pološtátne spoločnosť Rosnefť, ktorú riadil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.

Jukos potom v auguste 2006 vyhlásil bankrot. M. Chodorkovský vyšiel z väzenia v decembri 2013, keď mu Putin udelil milosť. Súd v Holandsku pred tromi rokmi rozhodol, že ruské úrady firmu Jukos donútili zbankrotovať, pretože jej nariadili zaplatiť obrovské daňové nedoplatky.

Môžu zablokovať ruský majetok v zahraničí

15:13: Ruské médiá a právni experti upozorňujú, že bývalí akcionári Jukosu teraz kvôli uspokojeniu svojich pohľadávok môžu žiadať zablokovanie ruského majetku v zahraničí, ako sa už dialo po rozhodnutí arbitráže v roku 2014, napríklad v Belgicku a vo Francúzsku.

„To sa bohužiaľ môže stať," povedal agentúre Interfax Andrej Kondakov, ktorého centrum právnej ochrany zastupuje ruské záujmy. Očakáva, že sa Rusko počas trojmesačnej lehoty odvolá. Bude zároveň argumentovať, že Rusko s arbitrážou nesúhlasilo a že tieto rozhodnutia nie sú právne v poriadku.

„Je to významná porážka Ruska," povedal denníku Kommersant právnik Ilja Račkov o rozhodnutie odvolacieho súdu a dodal, že okrem odškodnenia by mala Moskva vyplatiť aj úroky. Celková suma sa tak podľa ďalšieho experta, Andreja Panova, môže vyšplhať k 55 miliardám dolárov.

„Rozhodnutie odvolacieho súdu je konečné," povedal denníka Vedomosti Anton Imennov z moskovskej kancelárie Pen & Paper. „Pretože rozhodnutie je právoplatné, už v najbližšom čase môžeme čakať novú vlnu zablokovania majetku a aktív Ruska v zahraničí," dodal. Právnik Maxim Kulkov poznamenal, že posudzovať odvolanie Ruska u najvyššieho súdu môže trvať celé roky.