Rusko v utorok vyhlásilo, že Spojené štáty, ktoré sú najväčšou vojenskou mocnosťou na svete, sú priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine, pretože americkí špióni schvaľovali a koordinovali ukrajinské raketové útoky na ruské sily. Informáciu priniesla agentúra Reuters. 

Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala najvážnejšiu krízu vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom od kubánskej krízy v roku 1962, keď sa mnohí ľudia obávali, že svet je na pokraji jadrovej vojny.
Ruské ministerstvo obrany, ktorému šéfuje blízky spojenec prezidenta Vladimira Putina, uviedlo, že Vadym Skibickyj, zástupca šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky, pre denník The Telegraph priznal, že Washington koordinuje údery raketami HIMARS.

„Toto všetko nesporne dokazuje, že Washington je v rozpore s tvrdeniami Bieleho domu a Pentagónu priamo zapojený do konfliktu na Ukrajine," uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že chce, aby Ukrajina porazila Rusko, a preto USA dodali Kyjevu zbrane za miliardy dolárov, ale americkí predstavitelia nechcú priamu konfrontáciu medzi americkými a ruskými vojakmi.

Rusko uviedlo, že Bidenova administratíva je zodpovedná za raketové útoky na civilné ciele v oblastiach kontrolovaných Ruskom podporovanými silami na východe Ukrajiny.

„Práve Bidenova administratíva je priamo zodpovedná za všetky Kyjevom schválené raketové útoky na obytné oblasti a civilnú infraštruktúru v obývaných oblastiach Donbasu a ďalších regiónoch, ktoré mali za následok masovú smrť civilistov," uviedlo ďalej ministerstvo obrany.

Šesťdesiatdeväťročný šéf Kremľa čoraz viac považuje konflikt za existenčný boj so Západom, ktorého výsledok zmení globálny politický poriadok.

Kyjev a jeho západní podporovatelia tvrdia, že Putinove tvrdenia sú nepodložené a že neexistuje žiadne ospravedlnenie na vedenie nevyprovokovanej vojny proti suverénnemu štátu, ktorého hranice Rusko uznalo.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý občas dovolenkuje s Putinom v ruskej divočine, uviedol, že operácia na Ukrajine prebieha podľa plánu, pričom ruské a Ruskom podporované sily zatláčajú ukrajinské sily vo východnej Doneckej oblasti.

„Po ovládnutí územia Luhanskej ľudovej republiky sa Donecká ľudová republika oslobodzuje podľa plánu," povedal Šojgu najvyšším generálom.

Uviedol, že nedávno boli dobyté osady Hryhorivka, Berestove, Stryapivka, Pokrovske, Semihirja a Novoluhanske vrátane najväčšej tepelnej elektrárne v Európe.

Rusko ani Ukrajina svoje straty nezverejňujú. Americké spravodajské služby odhadujú, že na Ukrajine bolo doteraz zabitých približne 15 000 Rusov, čo sa rovná celkovému počtu sovietskych obetí počas moskovskej okupácie Afganistanu v rokoch 1979 - 1989.

Ukrajinské straty sú podľa odhadov amerických spravodajských služieb pravdepodobne o niečo nižšie. Ukrajina ani Rusko neposkytli podrobné odhady vlastných strát.

Ďalšie dôležité správy

EBE 27 Moskva - Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin počas kladenia vencov k hrobu neznámeho vojaka v Moskve pri príležitosti 81. výročia vpádu nemeckých fašistických vojsk do Sovietskeho zväzu (operácia Barbarossa) v stredu 22. júna 2022. FOTO TASR/AP

 
Russian President Vladimir Putin attends a wreath laying ceremony at the Tomb of Unknown Soldier in Moscow, Russia, Wednesday, June 22, 2022, marking the 81st anniversary of the Nazi invasion of the Soviet Union. (AP Photo/Alexander
Neprehliadnite

Putin robí Ukrajine presne to, čo Hitler Varšave, skonštatoval poľský historik