Za viac ako desať týždňov, odkedy začala vojna na Ukrajine, prišli Rusi o niekoľko stoviek tankov. Ruské tanky, ktorým odlietavajú ich horné časti, sú poslednou známkou toho, že invázia na Ukrajinu nejde podľa plánu, informuje portál iDnes.cz.

Porucha na ruských tankoch

Podľa odhadov britského ministra obrany Bena Wallacea stratilo Rusko až 580 tankov. Jedným z dôvodov môže byť ich vada, o ktorej Západ vie už desaťročia.

Experti o tejto chybe hovoria ako „efekte čertíka v krabičke“ a Moskva ju mala predvídať. Problémom má byť skladovanie munície v tankoch, ktorá sa vozí v delových vežiach a tým je zraniteľnejšia. To znamená, že aj nepriamy zásah môže spustiť reťazovú reakciu, explóziu celého zásobníka so strelami.

„Pozorujeme vývojovú chybu ruských tankov,“ uviedol Sam Bendett z programu ruských štúdií pri výskumnom centre Nová americká bezpečnosť. „Každý úspešný zásah... spôsobí vznietenie munície a následnú ohromnú explóziu, ktorá doslova odpáli vežu,“ povedal.

Veľmi ľahký cieľ

„Táto chyba robí z tankovej posádky, ktorá má bežne troch mužov, veľmi ľahký terč,“ opísal Nicholas Drummond, obranný analytik, ktorý sa špecializuje na pozemný boj, a bývalý britský armádny dôstojník. „Keď sa nedostanete v prvej sekunde von, ste nahraní,“ povedal.

Rovnaký osud postihol iracké tanky T-72 ruskej výroby počas vojny v Perzskom zálive v rokoch 1991 a 2003, kedy sa chyba na zariadeniach dostala do povedomia Západu.

Podľa Drummonda sa Rusko nepoučilo a jeho tanky na Ukrajine je postihnutých rovnakou chybou. „Keď v roku 1992 prišiel do služby tank T-90, následník tanku T-72, jeho pancier bol vylepšený, ale systém prebíjania zostal rovnaký, čo z tanku robí vozidlo rovnako zraniteľné, ako bol jeho predchodca. Výnimkou nie je ani verzia T-80, ktorá je tiež nasadená na Ukrajine,“ píše portál.

Chyba má aj svoje výhody

Podľa Sama Bendetta má chyba aj svoje výhody. „Rusko si tento systém zvolilo, pretože ušetrí miesto, tank je vďaka nemu nižší a je ťažšie zasiahnuť ho v boji. Pre západné armády bol však Irak skúsenosťou a poučili sa, že muníciu v tanku treba oddeliť, povedal Drummond. Poukázal na bojové vozidlo Stryker, ktorý bol vyvinutý po prvej vojne v Zálive.

„Má na vrchu kanón aj s muníciou, ktorý nijako nezasahuje do kabíny posádky. Takže aj keď dostane zásah a vybuchne, posádka je dole stále v bezpečí. To je šikovný dizajn,“ dodal.

Uzavretý zásobník

Americký tank M1 Abrams má muníciu v uzavretom zásobníku. Kanón prebíja štvrtý člen posádky, dvierka zásobníka a kabíny sú otvorené na chvíľu. Preto, pokiaľ je tank zasiahnutý, exploduje len jedna strela, nie celý zásobník ako v prípade ruských tankov. „Presný zásah môže tank poškodiť, ale nemusí nutne zabiť posádku,“ vysvetľuje Bendett.

Presný počet zničených ruských tankov je ťažké odhadnúť. Podľa spravodajského pozorovacieho webu Oryx ich k 28. aprílu bolo zničených 300 a ďalších 279 buď poškodených, opustených, alebo sa ich posádka vzdala. To však zahŕňa iba prípady, pri ktorých bol dostupný obrazový dôkaz, v skutočnosti môže byť číslo ešte vyššie.

Ďalšie dôležité správy

PK 33 archív Brusel - Na archívnej snímke z 25. marca 2022 poľský premiér Mateusz Morawiecki odpovedá na otázky novinárov pri príchode na summit Európskej únie v Bruseli. Morawiecki v pondelok 4. marca vyzval na medzinárodné vyšetrovanie
Neprehliadnite

Poľsko darovalo tanky Ukrajine, potvrdil Morawiecki