Rusko v roku 2023 zdvojnásobí počet testov svojich medzikontinentálnych balistických rakiet. Moskva ich budúci rok vykoná celkovo osem, oznámil v piatok generálplukovník Sergej Karakajev, veliteľ ruských Raketových vojsk strategického určenia (RVSN). 

Rusko zdvojnásobí počet testov

Karakajev v rozhovore pre armádny denník Krasnaja zvezda povedal, že budúcoročné testy medzikontinentálnych rakiet sa uskutočnia v raketových silách neďaleko mesta Murmansk na severozápade Ruska a pri meste Volgograd na juhozápade krajiny. Veliteľ RVSN tiež uviedol, že tento rok podnikla Moskva štyri skúšky medzikontinentálnych rakiet.

Na základe Novej dohody START, ktorá vstúpila do platnosti v roku 2011, môžu mať Rusko a Spojené štáty vo svojom arzenáli zbraní najviac 700 medzikontinentálnych balistických rakiet, vysvetľuje Reuters.

Medzikontinentálna balistická raketa

Karakajev v rozhovore hovoril najmä o superťažkej medzikontinentálnej balistickej rakete novej generácie typu Sarmat. Rusko túto strelu testovalo v apríli v kozmodróme Pleseck v Archangeľskej oblasti asi 800 kilometrov severne od Moskvy. Raketa pritom úspešne doniesla cvičné hlavice až na polostrov Kamčatka na ruskom Ďalekom východe.

Ruský prezident Vladimir Putin po aprílovom úspešnom teste tejto medzikontinentálnej rakety povedal, že Sarmat patrí do generácie „neporaziteľných“ zbraní spolu s hypersonickými strelami Kinžal a Avangard.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Berlín - Britský minister obrany Ben Wallace odpovedá na otázky novinárov pred stretnutím so svojou nemeckou rezortnou kolegyňou  Christine Lambrechtovou v Berlíne v stredu 26. januára 2022. Wallace potvrdil, že čoskoro pocestuje do Moskvy na rokovania s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom. Informovala o tom vo štvrtok 27. januára stanica BBC. Wallace však neočakáva prelom v rokovaniach. Pre BBC povedal, že stále existuje
Neprehliadnite

Rusko zrejme ostreľuje Ukrajinu starými raketami bez jadrových hlavíc, tvrdí Londýn