Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok vyhlásilo, že Moskva použije svoje jadrové zbrane len v „núdzovej situácii“ a že nemá záujem o priamy konflikt s NATO a Spojenými štátmi. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu už v utorok povedal, že Moskva „nemá potrebu“ použiť jadrové zbrane na Ukrajine. Špekulácie médií, že Moskva môže v tomto konflikte nasadiť jadrové alebo chemické zbrane, označil za „absolútne klamstvá“.

Vojenská doktrína určuje pravidlá

Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Ivan Nečajev vo štvrtok uviedol, že jadrové zbrane budú použité výlučne ako „odpoveď“ na okolnosti.

„Vojenská doktrína Ruska dovoľuje použitie jadrových zbraní iba ako reakciu na hrozbu masového ničenia, alebo ak je ohrozená samotná existencia štátu,“ povedal Nečajev. „Teda použitie jadrového arzenálu je možné len ako súčasť sebaobrannej reakcie na útok a iba v núdzových situáciách,“ dodal.

Odmietli demilitarizáciu záporožskej elektrárne

Ruská diplomacia vo štvrtok odmietla návrh generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na demilitarizáciu juhoukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú okupujú Rusi. Nečajev tieto návrhy označil za „neprijateľné“.

Záporožskú jadrovú elektráreň obsadilo Rusko v marci a v posledných týždňoch sa opakovane stala cieľom ostreľovania, z čoho sa navzájom obviňujú Ukrajina a Rusko, dodala agentúra Reuters. To vyvoláva obavy z jadrovej katastrofy.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 - Na snímke, ktorú poskytlo ruské ministerstvo obrany v stredu 20. júla 2022, ruský minister obrany Sergej Šojgu  reční počas inšpekcie ruských jednotiek na neznámom mieste na Ukrajine. Šojgu vykonal inšpekciu jednotiek na východe Ukrajiny a nariadil im, aby konali agresívnejšie, zostreľovali ukrajinské bezpilotné lietadlá a zabránili ukrajinskej armáde ostreľovať oblasti, ktoré obsadili ruské sily. FOTO TASR/AP
 
In this handout photo taken from video released by Russian Defense Ministry P
Neprehliadnite

Rusko nemá potrebu použiť na Ukrajine jadrové zbrane, tvrdí Šojgu