Rusko dúfa, že sa podarí dohodnúť ďalšiu výmenu väzňov so Spojenými štátmi, v rámci ktorej by mohol byť vymenený známy ruský obchodník so zbraňami Viktor But. Vyhlásil to piatok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, podľa ktorého však Moskva s Washington o Ukrajine nemá o čom rokovať.

Rusko chce dosiahnuť dohodu

„Chcel by som dúfať, že perspektíva (výmeny väzňov) nielen pretrváva, ale sa aj upevňuje a nastane moment, keď sa z perspektívy stane konkrétna dohoda... Viktor But je jedným z tých, o ktorých sa hovorí, a určite sa spoliehame na pozitívny výsledok,“ cituje Riabkova agentúra RIA Novosti.

Podľa pozorovateľov by výmena mohla zahŕňať Američanov väznených v Rusku – basketbalistku Brittney Grinerovú alebo bývalého príslušníka námorných síl Paula Whelana. V súvislosti s Grinerovou prezident USA Joe Biden vyjadril minulý týždeň nádej, že ruský prezident Vladimir Putin bude po nedávnych voľbách do amerického Kongresu ochotnejší rokovať o výmene väzňov.

Moskva chce rokovať o strategickej stabilite

V súvislosti so situáciou na Ukrajine však Riabkov uviedol, že Moskva s Washingtonom nemá o čom hovoriť. „K žiadnemu dialógu a už vôbec nie rokovaniam prísť nemôže vzhľadom na radikálne odlišné postoje,“ uviedol Riabkov.

Zároveň však povedal, že Rusko je pripravené rokovať so Spojenými štátmi o strategickej stabilite, ak to chce aj Washington. „Ak Američania preukážu záujem a pripravenosť, neodmietneme to,“ cituje Riabkova agentúra Reuters.

Strategická stabilita je termín, ktorý používajú Rusko a Spojené štáty ako dve najväčšie svetové veľmoci, keď hovoria o prostriedkoch určených na zníženie rizika vzniku jadrovej vojny, pripomína Reuters.

Ďalšie dôležité správy

PK 10 Moskva - Na snímke na obrazovke americká basketbalistka Brittney Grinerová počas výsluchu v súdnej sieni v Moskve 25. októbra 2022. Ruský súd zamietol odvolanie americkej basketbalistky Brittney Grinerovej. Dvojnásobná olympijská šampiónka tak ostáva vo väzení, kde si odpykáva trest deviatich rokov odňatia slobody za prechovávanie drog. FOTO TASR/AP

WNBA star and two-time Olympic gold medalist Brittney Griner is seen on the bottom part of a TV screen as she waits to appear in a video link
Neprehliadnite

Basketbalistka Grinerová nastúpila na výkon trestu, v kolónii sú už dvaja Američania