Rusko plánuje v rámci návrhu nového rozpočtu získať viac prostriedkov od producentov ropy a plynu, kým sú ceny komodít vysoké. A použije ich na zníženie deficitu. Uviedol to vo štvrtok minister financií Anton Siluanov. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Rusko chce zvýšiť clo na konkrétne komodity

Denník Kommersant  s odvolaním sa na zdroje oboznámené s diskusiami napísal, že Rusko v rokoch 2023 - 2025 zvažuje získať z daní v ropnom a plynárenskom sektore až 3 bilióny rubľov (50 miliárd USD; 50,59 miliardy eur).

Siluanov na stretnutí vlády povedal, že hlavnými návrhmi v rámci nového rozpočtu sú zvýšenie cla na vývoz plynu potrubím, dane na skvapalnený zemný plyn (LNG) a zavedenie vývozného cla na hnojivá a uhlie. Ministerstvo financií chce tiež zvýšenie zdanenia ropného priemyslu, uviedol Siluanov.

Vláda očakáva, že rozpočtový deficit v budúcom roku dosiahne 2 percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a do roku 2025 klesne na 0,7 percenta HDP.

Podľa agentúry RIA ministerstvo financií očakáva v tomto roku rozpočtový deficit na úrovni 0,9 percenta HDP alebo 1,3 bilióna rubľov.

Ruská ekonomika sa otriasa v základoch

Siluanov povedal tiež, že vláda sa plánuje sústrediť na pôžičky na domácom trhu, aby zaplátala dieru v rozpočte. Podľa dokumentu, ktorý videla tlačová agentúra RIA, si ministerstvo plánuje požičať 1,7 bilióna rubľov v roku 2023, 1,9 bilióna rubľov v nasledujúcom roku 2024 a 2 bilióny rubľov v roku 2025.

Ďalšie dôležité správy

Moscow,,Russia,-,August,8,,2017:,The,Third,Transport,Ring
Neprehliadnite

Ruská ekonomika sa do roku 2030 nevráti na predvojnové úrovne