Ruská vojna na Ukrajine spôsobila zatiaľ škody na obydliach, majetku a infraštruktúre za najmenej 68 miliárd dolárov, informoval The Economist.

Zábery z ukrajinskej frontovej línie ukazujú budovy premenené už len na trosky, čierny dym či pokrútený kov. Podľa prvotnej analýzy Kyjevskej ekonomickej školy (KEŠ) presiahli škody 68 miliardovú hranicu k 1. aprílu, čo zodpovedá viac ako tretine ukrajinského HDP v roku 2021.

Očité svedectvá

Tím analytikov skúmal tisícku správ očitých svedkov s údajmi o poškodených štruktúrach z ukrajinských vládnych ministerstiev. Mestá obliehané alebo obsadené ruskou armádou – ako Černihiv a Mariupol – sú stále otázne. Pri odhade škôd v týchto oblastiach sa výskumníci spoliehali na hrubé odhady mestských úradníkov.

Na cestách boli škody v hodnote najmenej 28 miliárd dolárov. Keď sa k tomu pripočítajú škody na mostoch, prístavoch a železniciach, účet za infraštruktúru presiahne 32 miliárd dolárov. Na Ukrajine bolo zničených približne 196 zdravotníckych zariadení, čo bude stáť ďalšie dve miliardy dolárov. Približne 300 materských škôl leží v troskách, pričom škody predstavujú 226 miliónov dolárov.

Výsledok bude ďaleko vyšší

Tieto čísla sú neúplné. Nie sú zahrnuté ekonomické straty, ničenie dobytka a úrody, ani zmenšujúca sa pracovná sila v dôsledku úteku ľudí. Ukrajinské ministerstvo hospodárstva a KEŠ odhadujú, že všetky straty by sa spolu mohli pohybovať v rozmedzí od 564 do 600 miliárd dolárov alebo 2,8 až 3-násobok jeho HDP v roku 2021.

Ďalšie dôležité správy

Divadlo v Mariupole
Neprehliadnite

Bombardovanie divadla v Mariupole označil starosta za genocídu. Pred budovou bol nápis „deti“