Klesajúce príjmy Ruska z predaja ropy a plynu a rast výdavkov zvýšili rozpočtový deficit na začiatku roka na takmer 2 bilióny rubľov. Poukázali na to v pondelok zverejnené predbežné údaje ruského ministerstva financií. 

Ministerstvo uviedlo, že rozpočtový schodok dosiahol v januári 1,76 bilióna rubľov. V prepočte to predstavuje 23 miliárd eur.

Príjmy z predaja ropy a zemného plynu dosiahli v minulom mesiaci 426 miliárd rubľov. Oproti januáru predchádzajúceho roka tak klesli o 46,4 percenta. Celkové rozpočtové príjmy zaznamenali pokles o 35,1 percenta.

Výdavky dosiahli v januári 3,12 bilióna rubľov. Oproti rovnakému obdobiu roka 2022 to predstavuje rast o 58,7 percenta.

Rusko je vysoko závislé od príjmov z predaja ropy a plynu. Za minulý rok zarobil predaj týchto surovín Ruskej federácii približne 11,6 bilióna rubľov. Sankcie západných štátov proti Rusku za inváziu na Ukrajinu však príjmy z týchto surovín znížili, navyše Moskve výrazne vzrástli náklady v dôsledku vojny. S cieľom zafinancovať svoje rozpočtové výdavky tak muselo Rusko začať predávať devízové rezervy.

Ďalšie dôležité správy

Podľa expertov budú ruské tankery prečerpávať ropu v medzinárodných vodách do plavidiel pod inou vlajkou, alebo si vypnú lokátory, aby nebolo možné sledovať ich trasu.
Neprehliadnite

India mení ruskú ropu na palivo pre Západ. Amerike to nevadí, pretože jej pomáha naplniť ciele