Matt Higgins nepochádza z bohatej rodiny a ako tínedžer nedokončil ani strednú školu, pretože musel ostať doma a starať sa o svoju invalidnú matku. Keď neskôr študoval právo na univerzite, tak si privyrábal v dvoch zamestnaniach.

Aj napriek týmto životným útrapám sa z neho stal milionár, autor bestsellerov, generálny riaditeľ a investor. Kľúčom k úspechu bola podľa neho stávka na neistotu. S portálom CNBC sa podelil o päť rodičovských rád, ktoré by mladí ľudia mali ignorovať.

1. Musíš mať nejaký záložný plán

Zo štúdie Whartonovej univerzity vyplynulo, že záložný plán vie výrazne znížiť šance na to, že bude váš hlavný plán úspešný. Okrem toho je dosť možné, že oň úplne stratíte záujem a budete sa spoliehať iba na plán B.

Podľa Higginsa existuje iba málo vecí, ktoré v 30-ke dokážete napraviť, ak ich v 20-ke pokazíte. Odporúča dôverovať svojej schopnosti improvizovať a vynájsť sa v prípade, že plán A zlyhá.

2. Mal by si na počítači a mobile tráviť menej času

Obrazovky mobilov a počítačov sú budúcnosťou trhu práce. Hrať videohry desať hodín vkuse možno nie je až taký dobrý nápad, no internet slúži aj na iné voľnočasové aktivity. Vďaka väčšine z nich dokážete zlepšiť niektoré svoje kľúčové schopnosti.

Predstavte si, že máte v pláne začať podnikať, vymyslieť biznis plán, založiť si webovú stránku či predávať služby alebo tovar. Na internete podľa Higginsa nájdete všetky potrebné informácie, ktoré sú navyše často zadarmo.

3. Nerob si ťažkú hlavu z maličkostí

Nie všetky pocity úzkosti sú problémom. Chorobné stavy, samozrejme, netreba ignorovať. Podľa viacerých štúdií však akýmsi typom úzkosti trpí väčšina úspešných podnikateľov, ktorí sa svoje pocity naučili využiť vo svoj prospech.

4. Nájdi si prácu vo veľkej a stabilnej firme

Rodičia svojim deťom často radia, aby si našli prácu vo veľkých a známych firmách ako Google, Facebook, Netflix či Disney. Tieto spoločnosti zamestnancom kedysi síce sľubovali, že u nich môžu ostať pracovať aj 30 rokov, no dnes sa ani oni nevyhli masovému prepúšťaniu.

Namiesto veľkej firmy Higgins radí zamestnať sa na základe pozície. Uistite sa, že je v súlade s vašimi záujmami a schopnosťami. Vôbec nezáleží na tom, či svoju vysnívanú prácu nájdete vo veľkej firme či malom startupe.

Úplne najlepšou voľbou je podľa neho založiť si vlastný podnik. Možno to znie bláznivo, no s pomocou umelej inteligencie dokážete už po týždni vytvoriť biznis, ktorý vám mesačne vygeneruje desaťtisícové zisky.

5. Kúp si dom a usaď sa

V tejto súvislosti ponúka Higgins podľa jeho názoru tú najdôležitejšiu radu: Hotovosť je na prvom mieste. Ideálne je šetriť a uchovať si čo najväčšiu možnú likviditu. Ak to znamená žiť v podnájme alebo u rodičov, je to úplne v poriadku. V čase vysokej inflácie je dôležitejšie peniaze šetriť, a nie zvyšovať svoj dlh, uzavrel milionár.

Ďalšie dôležité správy

Americký miliardár a filantrop Bill Gates.
Neprehliadnite

Bill Gates vysokú školu nedokončil, ale prezradil päť vecí, ktoré by chcel počuť, keby promoval