R. Sulík sa rozhodol zvolať mimoriadny snem teraz v júni, keďže chce skrátiť čas, ktorý by inak médiá venovali rozoberaniu vnútrostraníckej situácie liberálov. Už teraz podľa predsedu SaS vychádzajú články o tom, ako je v SaS dusno, respektíve že strane hrozí rozkol.

Riadny kongres mal byť až o rok

Keďže ďalší riadny kongres sa mal konať až o rok, táto debata by sa podľa R. Sulíka neustále ťahala. Predseda SaS zdôraznil, že nechce voličov traumatizovať, strana si tým prešla po voľbách v roku 2012, venovať sa chce zlepšovaniu života občanov. „Som pevne rozhodnutý nedopustiť, aby sa takáto situácia opakovala,“ konštatoval.

Na kongrese podľa R. Sulíka členovia zvolia predsedu, ktorý bude mať pevný mandát na najbližšie štyri roky. Zároveň by si liberáli na kongrese mali vydiskutovať všetky názory na smerovanie a budúcnosť SaS. „Vnútorné trenice má strana za sebou, poučili sme sa z minulosti. Nebudeme voličov obťažovať dlhšie, ako je nutné,“ dodal Sulík. Kandidatúra J. Mihála je podľa neho úplne v poriadku. „Ale skráťme diskusiu,“ poznamenal.

Podľa Galka to pomôže

Zvolanie mimoriadneho kongresu je podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka v súlade so straníckymi pravidlami, nevidí v tom žiadny problém. Ľ. Galko zároveň nevylúčil ani nepotvrdil, či sa aj on bude uchádzať o post predsedu.

Mimoriadny kongres z dlhodobého hľadiska podľa Ľ. Galka SaS môže pomôcť. Pripomenul, že ročná debata o predsedovi SaS medzi Richardom Sulíkom a Jozefom Kollárom v minulosti viedla k rozkolu v strane a odchodu časti členov.

Poliačik je sklamaný

Na rozhodnutie predsedu strany Sulíka na svojom facebookovom profile zareagoval aj poslanec NR SR Martin Poliačik. Podľa neho sa zvolaním mimoriadneho kongresu R. Sulík „nezachoval ako demokrat". Podľa poslanca R. Sulík teraz zmaril vytvorenie priestoru pre regulárnu kampaň vo vnútri strany.

„Vďaka jeho nerozumnému rozhodnutiu nebude žiadny priestor pre diskusiu o programe, pozícii a vízii SaS na nasledujúce roky. V čase, keď on bude cestovať po Slovensku a rozprávať sa s členmi strany, my poslanci zvolení za SaS budeme v parlamente obhajovať 40 návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorými strana chce prispieť k zlepšeniu života slovenských občanov," píše ďalej M. Poliačik.

Členovia strany, ktorí plánovali svoju víziu a prípadnú kandidatúru komunikovať až na jesennej programovej konferencii, boli tak podľa M. Poliačika odpílení od možnosti urobiť to podľa pôvodného plánu. „Teraz sú tlačení do urýchleného konania len preto, lebo predsedu Sulíka vyrušujú články a komentáre o názorových nezhodách v SaS. Považujem to za veľmi nešťastnú situáciu a pošliapanie pravidiel fair play a elementárnej slušnosti. Som z takto zvoleného postupu sklamaný," uzavrel M. Poliačik.