Ak chce byť Európa, a teda aj Slovensko, najlepšia v digitalizácii, tak potrebuje ľudský kapitál, čiže získať a udržať si talenty. Vyzdvihla to vicepremiérka a ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová vo svojom príhovore na medzinárodnej konferencii ITAPA. V súčasnosti je v EÚ takýchto špecialistov necelých 8,5 milióna, na Slovensku ich je 105 000.

Nedostatku IT špecialistov čelí súkromný aj verejný sektor

„Je to výzva aj pre nás, aj pre celú EÚ neustále pracovať na generovaní a budovaní atraktívneho prostredia na udržanie a prilákanie talentov v tomto sektore," poznamenala ministerka s tým, že nedostatku IT špecialistov čelí súkromný sektor aj štátna správa.

V tomto kontexte ministerka upozornila na dôležitosť reformy vysokého školstva. Dôležitá je však podľa nej aj aktívnejšia podpora zvyšovania príležitostí v IT, špeciálne napríklad pri záujme dievčat a žien o IT odbory. „Je pravda, že dosahy týchto krokov a reforiem budeme vidieť až v dlhodobejšom horizonte," poznamenala Remišová.

Kurzy digitálnych zručností pre seniorov

Ministerka vyzdvihla aj potrebu zlepšovania digitálnych zručností, najmä pri znevýhodnených kategóriách obyvateľstva, ako sú seniori. Na nich myslí aj plán obnovy, z ktorého by malo ísť zhruba 70 miliónov eur na zlepšenie digitálnych zručností dôchodcov. Cieľom EÚ je, aby 80 percent občanov do roku 2030 disponovalo aspoň základnými zručnosťami. Na Slovensku toto spĺňa zatiaľ 54 percent populácie.

Takisto hovorila o cieli EÚ mať gigabitovým pripojením pokryté všetky domácnosti a 5G sieťou pokryté všetky obývané oblasti. Aktuálne je na Slovensku pokrytých 50 percent domácností gigabitovým pripojením. Sieť 5G je zatiaľ iba v začiatkoch. Pi rozvoji digitálnych služieb je však podľa nej konektivita veľmi dôležitá.

Umelá inteligencia by sa mala využívať viac

Cieľom je tiež zdvojnásobiť podiel EÚ na svetovej výrobe polovodičov na 20 percent. V tomto by podľa ministerky mohlo Slovensko prispieť k budovaniu európskej strategickej autonómie. Vyzdvihla aj dôležitosť výskumu a vývoja.

Ambíciou EÚ je podľa Remišovej tiež zvýšiť podiel podnikov, ktoré využívajú cloudové služby, analýzu veľkých dát a umelú inteligenciu. Cloud na Slovensku v súčasnosti využíva 18 percent podnikov a umelú inteligenciu len 15 percent.

Slovensko vyvinulo úspešnú aplikáciu

Ministerka vo svojom príhovore zdôraznila aj úspechy Slovenska v rámci vývoja aplikácií. Napríklad aplikáciu na zobrazovanie COVID preukazov Green Pass vyhodnotil súkromný sektor ako druhú najlepšiu. „Málokedy sa stáva, že sa štát v oblasti digitálnych technológií umiestni na vysokých miestach," podotkla Remišová.

Nadviazala aj na globálnu kyberbezpečnostnú súťaž Guardians, v ktorej prvé miesto získala slovenská kyberbezpečnostná spoločnosť a na druhom mieste sa umiestnil tím zamestnanca Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby. Je to podľa nej potvrdením toho, že aj v štátnej správe pracujú kvalitní odborníci.

Na snímke zľava poslanec NR SR Igor Kašper (Sme rodina) a predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) počas brífingu na Krajskom súde v Banskej Bystrici 2. novembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Opatrenia v pláne obnovy sa nedajú presúvať ani meniť, reaguje úrad vlády na B. Kollára