Spolu všetky slovenské firmy odviedli k 20. augustu do štátneho rozpočtu 2,256 miliardy eur zo splatnej dane, čo je oproti minulému roku pokles o 400 miliónov eur. Vyplýva to z analýzy spoločnosti FinStat.

Daň doteraz uhradilo viac ako 166-tisíc spoločností.Za rok 2018 bola celková výška splatnej dane z príjmu spoločností, ktoré zverejnili svoju účtovnú závierku, vo výške 2,674 miliardy eur. Dá sa preto stále očakávať, že do štátnej kasy by malo prísť ešte okolo 400 miliónov eur," uviedla Miriama Pudišová z FinStatu. Konečný termín pre podanie daňových priznaní k dani z príjmu za rok 2019 ešte nie je známy, nakoľko lehota na podanie daňového priznania stanovená na koniec kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Danovy urad, podatelna, Kosice
Neprehliadnite

Dve percentá dane priniesli tretiemu sektoru doteraz 31 miliónov eur

Najväčším platcom splatnej dane je, podobne ako minulý rok, spoločnosť Eustream, a. s., ktorá do štátneho rozpočtu odviedla 169,6 milióna eur. „Táto splatná daň je vyššia o 86,6 milióna eur oproti minulému obdobiu, čo je ale z dôvodu zmeny účtovného obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok začínajúc od 1. 8. do 31. 7.," upozornila Pudišová. Druhým najväčším platcom splatnej dane je SPP - distribúcia, a. s., s výškou dane 65,4 milióna eur. To je oproti minulému roku nárast o 35,9 milióna eura - presun z 11. miesta na druhé miesto rebríčka.

Tretia priečka patrí automobilke Volkswagen Slovakia, a. s., ktorej výška splatnej dane klesla zo 72,2 milióna eur na 58,9 milióna eur. Nasleduje Slovenská sporiteľňa, a. s., s výškou splatnej dane 53,3 milióna eur a automobilka Kia Motors Slovakia, s. r. o., ktorej splatná daň medziročne klesla zo 76 miliónov eur na 50,4 milióna eur. Kia sa tak posunula z druhého na piate miesto. Ďalšia priečka v rebríčku patrí spoločnosti Slovak Telekom, a. s., s výškou splatnej dane 48,4 milióna eur.