Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v júli 2022 zrýchlilo na 8,9 percenta, čo je nový rekord. TASR o tom informuje na základe spresnených údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré sa zhodujú s predbežným odhadom.

V júni 2022 dosiahla miera inflácie v regióne, ktorý zaviedol euro, 8,6 percenta a pred rokom, v júli 2022, bola na úrovni 2,2 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa ceny tovarov a služieb v euroregióne v júli zvýšili o 0,1 percenta.

V celej únii 9,8 percenta

Aj v celej Európskej únii (EÚ) sa rast spotrebiteľských cien v júli 2022 zrýchlil na 9,8 percenta z júnových 9,6 percenta, zatiaľ čo pred rokom dosiahol 2,5 percenta. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v Únii zvýšili o 0,2 percenta.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých údaje za júl mal Eurostat k k dispozícii, najnižšie medziročné miery harmonizovanej inflácie zaznamenali Francúzsko a Malta (v oboch 6,8 percenta) a Fínsko (8 percenta). A najvyššiu infláciu mali v Estónsku (23,2 percenta), Lotyšsku (21,3 percenta) a Litve (20,9 percenta).

V porovnaní s júnom medziročná miera inflácie klesla v šiestich členských štátoch bloku, v troch zostala stabilná a v 18 vzrástla.

Najviac prispela energetika

Spomedzi jednotlivých komponentov, v júli najviac prispeli k medziročnej miere inflácie v eurozóne energetika (+4,02 percentuálneho bodu, pb), po ktorej nasledovali ceny potravín, alkoholu a tabaku (+2,08 pb), služieb (+1,60 pb) a priemyselných tovarov bez energií (+1,16 pp).

Jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, ktorú pozorne sleduje Európska centrálna banka, sa v júli zvýšila medziročne o 5,1 percenta (o 4,6 percenta v júni) a medzimesačne o 0,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár a poslanec NR SR Patrick Linhart pred tlačovou konferenciou na tému
Neprehliadnite

Po prudkej inflácii prídu vysoké dane. Dáta signalizujú tvrdý trest za zvolenie I. Matoviča