Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v treťom štvrťroku 2022 vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,6 percenta. Ide o najpomalšie štvrťročné tempo rastu od roku 2019. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku sú ceny o 21,9 percenta vyššie. Vyplýva to z komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska. Pri pohľade na jednotlivé mesiace zároveň pozorujú náznaky postupného obratu v cenovom vývoji, obzvlášť viditeľné v Bratislavskom kraji.

Najvyššie sú ceny päťizbových bytov

Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšila o 42 eur za štvorcový meter na úroveň 2 714 eur za m2.

„Na cenovom rozdiele sa podieľal Bratislavský kraj tradične približne polovicou, pomerne výrazný kladný príspevok má tiež Prešovský a Žilinský kraj. Príspevok Banskobystrického a Trnavského kraja k celkovej zmene ceny je záporný," priblížili analytici.

Priemerná cena bytov dosiahla v treťom kvartáli 2 982 eur za m2. V medzištvrťročnom porovnaní ide o nárast o 1,2 percenta, čo zodpovedá medziročnému rastu 24 percent. Oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku sú naďalej najvyššie ceny päťizbových bytov.

„Primárne ide o dôsledok vývoja v minulom štvrťroku, v treťom štvrťroku už len stagnovali. Viditeľnejší nárast sme zaznamenali iba v prípade jednoizbových bytov," dodali analytici. Priemerná cena domov sa nachádza na úrovni 2021 eur za m2, v porovnaní s druhým štvrťrokom ide o rast 1,7 percenta, medziročne to je 12,5 percenta.

Rast eviduje Prešov aj Trenčín

Vývoj cien nehnuteľností naprieč regiónmi je rôznorodý. Najvyšší medzištvrťročný rast evidujú analytici v Prešovskom kraji, a to 7,4 percenta, a v Trenčianskom kraji 5 percent. Medzikvartálny rast v Bratislavskom a Košickom kraji je približne na úrovni celoslovenského priemeru. V Trnavskom a Banskobystrickom kraji ceny rezidenčných nehnuteľností v porovnaní s minulým štvrťrokom mierne klesli.

Mesačné údaje ukazujú, že ceny nehnuteľností na bývanie dosiahli v treťom štvrťroku najvyššiu úroveň v júli, v nasledujúcich mesiacoch mierne klesali. Tento vývoj je ešte výraznejší pri pohľade na samotné ceny bytov.

„Naopak, v prípade cien domov sa o žiadnom jasnom trende hovoriť nedá," podotkli analytici. Z pohľadu mesačného vývoja cien v krajoch v Bratislavskom kraji vidieť náznaky obratu v cenovom vývoji, v Košickom a Prešovskom kraji ceny pokračujú v postupnom raste.

Priemerná úroková sadzba čisto nových úverov na nehnuteľnosti dosiahla v júli 2,5 percenta a v septembri už 2,9 percenta. Tomu podľa analytikov zodpovedá aj viditeľný pokles čistého prírastku úverov na nehnuteľnosti v priebehu letných mesiacov a septembra.

„Trhy očakávajú ďalší rast úrokových sadzieb, spomalenie úverovania bude teda pravdepodobne pokračovať. Z toho vyplýva aj pokračujúci pokles aktivity na realitnom trhu," doplnili.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke bytovka na Bajkalskej ulici č. 50 v Prešove vo štvrtok 19. mája 2022. Prvých 10 mestských nájomných bytov na Bajkalskej ulici v Prešove odovzdali nájomníkom za prítomnosti primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Trend spomaleného dopytu sa odráža najmä na cenách nehnuteľností