Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v sobotu na Krymský polostrov pri príležitosti deviateho výročia jeho anexie od Ukrajiny, uviedla ruská štátna televízia.

Počas prekvapivej návštevy v čiernomorskom prístavnom meste Sevastopol na Kryme Putin v spoločnosti tamojšieho gubernátora Michaila Razvožajeva navštívil umeleckú školu, vyplýva z vysielania televízie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opätovne zdôrazňuje, že jeho cieľom je znovu získať celé územie Ukrajiny dobyté Ruskom od roku 2014, čo sa vzťahuje aj na Krym. Putin však napriek tomu nepreukázal žiadny úmysel vzdať sa ho, naopak, zdôraznil význam udržania Krymu, uvádza stanica.

Anexia Krymu vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a vládou v Kyjeve. Kríza sa následne rozšírila aj na východ Ukrajiny, kde od roku 2014 prebiehali boje medzi Moskvou podporovanými separatistami a vládnymi jednotkami.

Ďalšie dôležité správy

EBE 45 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia Rady generálnej prokuratúry v Moskve v Rusku v stredu 15. marca 2023. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends a meeting of the Prosecutor General's Office Board in Moscow, Russia, Wednesday, March 15, 2023. (Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Putina za činy na Ukrajine