Ruský prezident Vladimir Putin využíva pri svojom ťažení na Ukrajine vedomosti a zručnosti sýrskych expertov na barelové bomby, píše sýrska ľudskoprávna organizácia SOHR.

Primitívne prostriedky

Barelové bomby sú primitívne improvizované výbušniny, vyrobené z veľkých kovových barelov, naplnených výbušninami, šrapnelmi, ropou, alebo inými chemikáliami. Útočníci ich zhadzujú z lietadiel alebo vrtuľníkov.

Režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada ich počas občianskej vojny v Sýrii využíval na bombardovanie území ovládaných vzbúrencami. Takéto bomby zhadzované z lietadiel alebo vrtuľníkov zabili tisíce civilistov.

Budú mŕtvi

Denník The Guardian uviedol, že v Rusku pôsobí viac ako 50 sýrskych špecialistov na výrobu a používanie bômb, ktorí spolupracujú s ruskými ozbrojenými silami, čo len zvýšilo obavy Západu zo zámerov Kremľa použiť na Ukrajine chemické zbrane.

„Vieme, že tie prostriedky tam sú (na Ukrajine), ale ak ich použijú, prehrajú; dozvieme sa, kto to urobil, ale s najväčšou pravdepodobnosťou budú aj tak mŕtvi,“ povedal pre The Guardian nemenovaný britský predstaviteľ.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) zdokumentovala tisíce prípadov použitia barelových bômb vládnymi silami počas sýrskej občianskej vojny. Medzi januárom 2014 a februárom 2016 ich len na damaské predmestie Darájá dopadlo 6 800.

Ďalšie dôležité správy

Ruskému
Neprehliadnite

Putin nebude do roku 2023 prezidentom, predpovedá exšéf MI6