Ruský prezident Vladimir Putin podporuje nemecko-francúzsku iniciatívu obnovenia summitov medzi Európskou úniou a Ruskom. Vo štvrtok to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Iniciatívu hodnotíme pozitívne. Putin podporuje vytváranie mechanizmov pre dialóg a kontakty medzi Bruselom a Moskvou. Takýto dialóg je pre Brusel i Moskvu skutočne nevyhnutný," povedal Peskov.

V návrhu záverov pripravovaného summitu, predložených Berlínom a Parížom, sa uvádza, že EÚ „preskúma existujúce formáty dialógu s Ruskom, a to aj na úrovni lídrov".

JB 26 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová stojí pred jej prejavom na zasadnutí nemeckého parlamentu Bundestag pred summitom EÚ v Berlíne 24. júna 2021. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel stands in the plenary hall prior to her speech ahead of a EU summit at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Thursday, June 24, 2021. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

EÚ sa musí snažiť o priamy kontakt s Putinom, tvrdí Merkelová

Nemecko-francúzsky plán vychádza z toho, že EÚ musí byť voči Moskve pevná a jednotná, mala by sa však usilovať o spoluprácu s Kremľom v otázkach spoločného záujmu, ako sú zmena klímy, verejné zdravie, dohoda o iránskom jadrovom programe a konflikty v Sýrii a Líbyi. Plán však medzičasom kritizovali Ukrajina či Litva.

„Mali by sme byť veľmi opatrní, nie je to ako vo vzťahu Ruska s USA," uviedol podľa agentúry Reuters prezident Litvy Gitanas Nauseda. Podľa šéfa ukrajinskej diplomacie Dmytra Kulebu by bola iniciatíva na obnovenie summitov s Ruskom bez pokroku na ruskej strane "nebezpečnou odchýlkou od sankčnej politiky EÚ".

Ako pripomína agentúra AFP, posledný bruselský summit lídrov EÚ a Putina sa konal 28. januára 2014.